گواهی عدم سوء پیشینه

۱ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
هزینه-گواهی-عدم-سو-پیشینه
۵/۵ - (۱ امتیاز)
 • گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟
 • چگونه گواهی عدم سوء پیشینه بگیرم؟
 • هزینه ی گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه چقدر است؟

هنگامی افراد مرتکب جرایم خاصی می شوند، برای ان ها سوء پیشینه می شود. یعنی در صورت استعلام گرفتن، سابقه ی کیفری آن ها معلوم می شود.

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی
 8  وکیل آنلاین

گواهی عدم سوء پیشینه چیست

گواهی سوء پیشینه برگه ایست که در آن سابقه ی محکومیت کیفری افراد ثبت می شود. اغلب کارفرمایان جهت استخدام افراد، از ان ها می خواهند که گواهی عدم سوء پیشینه بیاورند. همه ی جرایم منجر به ایجاد سوء پیشینه نمی شود. تنها جرایم مندرج در ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی، می توانند سابقه ی محکومیت کیفری موثر ایجاد نمایند.

” ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی:

محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

 • الف- هفت سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی.
 • ب- سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار.
 • پ- دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج.
 • تبصره ۱- در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌ شود لکن در گواهی‌ های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی‌ شود مگر به درخواست مراجع قضائی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.
  تبصره ۲- در مورد جرائم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می‌ شود.
  تبصره ۳- در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌ شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌ گردد. “

  نحوه گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی

  گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه به صورت اینترنتی انجام میگیرد و بسیار ساده است. در زیر مراحل به ترتیب ذکر

  1. مرحله اول: ورود به سامانه خدمات قضایی من
  • برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه، ابتدا وارد سامانه خدمات قضایی من به آدرس adliran.ir شوید و از میان خدمات، گزینه سامانه گواهی عدم سوء پیشینه را انتخاب کنید.
  1. مرحله دوم: ورود به سامانه ثنا
  • اگر قبلاً به صورت حضوری یا اینترنتی در سامانه ثنا ثبت نام کرده‌اید، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و بر روی دکمه مرحله بعد کلیک کنید. در غیر این صورت، بر روی گزینه «من ثنا ثبت نام نکرده‌ام» کلیک کرده و مراحل ثبت نام را طی کنید.
  1. مرحله سوم: دریافت رمز موقت
  • رمز عبور موقتی که به شماره همراه شما ارسال شده است را در بخش رمز موقت وارد کرده و بر روی دکمه «ورود به سامانه» کلیک کنید. اگر رمز موقت ارسال نشده است، بر روی دکمه «ارسال مجدد رمز موقت» کلیک کنید و در صورت وارد کردن اشتباه اطلاعات در مرحله قبل، بر روی دکمه «مرحله قبل» کلیک کنید.
  1. مرحله چهارم: ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه
  • بر روی گزینه «ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه» در کادر سبز رنگ کلیک کنید.
  1. مرحله پنجم: انتخاب واحد قضایی بررسی‌کننده درخواست
  • با کلیک بر روی دکمه زرد رنگ، واحد قضایی بررسی‌کننده درخواست گواهی عدم سوء پیشینه را انتخاب کنید. همچنین با کلیک بر روی دکمه آبی رنگ، مرجع ارائه گواهی را تعیین کنید.
  • اگر درخواست از طرف شخص باشد، گزینه «به درخواست شخصی» را انتخاب کنید. در شرایطی که درخواست از جانب سازمان یا شرکت باشد و نام شرکت مورد نظر را در جستجو پیدا نکنید، گزینه «به درخواست شخصی» را انتخاب کرده و نام شرکت را در قسمت توضیحات وارد کنید.
  1. مرحله ششم: ثبت موقت درخواست
  • بر روی دکمه «ثبت موقت درخواست» کلیک کنید.
  1. مرحله هفتم: پرداخت هزینه صدور گواهی عدم سوء پیشینه
  • برای پرداخت هزینه صدور گواهی‌نامه، ابتدا بر روی دکمه «محاسبه هزینه» کلیک کرده و سپس برای پرداخت، دکمه «پرداخت اینترنتی هزینه» را انتخاب کنید. پس از پرداخت هزینه، بر روی دکمه «ثبت نهایی اطلاعات» کلیک کنید.

  با طی کردن این مراحل، گواهی عدم سوء پیشینه شما به صورت اینترنتی ثبت و صادر خواهد شد.

  هزینه گواهی عدم سوء پیشینه سال ۱۴۰۳ چقدر است

  • هزینه گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه سال ۱۴۰۰ به صورت اینترنتی: بیست هزار تومان که از طریق درگاه اینترنتی پرداخت می شود.
  • هزینه گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه سال ۱۴۰۰ به صورت حضوری: ۱۱۰.۶۴۰ هزار تومان ( صدو ده هزار و ششصد چهل تومان) است که از طریق دستگاه اکرتخوان پرداخت می شود. (۱۵ هزار تومان برای انگشت نگاری، ۲۰ هزار تومان برای هزینه دادرسی، ۴۲ هزار و ۲۲۵ تومان برای احراز هویت و عکس، و ۳۳ هزار و ۳۸۴ تومان برای خدمات دفتر.)

  مشاوره فوری با وکیل

  همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

  درخواست مشاوره تلفنی

  در چه جرائمی دیه پرداخت می شود؟ نرخ دیه درسال ۱۴۰۳

  دیه چیست ؟ در چه مواردی دیه پرداخت می شود؟ انواع دیه در قانون مجازات نرخ دیه درسال 1403 مهلت پرداخت آن چقدر...

  تخریب جهیزیه توسط زوج

  اختلافات خانوادگی زن و شوهر وقتی به مرحله ی طلاق میرسد یکی از موضوعات نیازمند توافق، جهیزیه است و علاوه بر استرداد جهیزیه بدون...

  ولی دم چه کسی است؟

  بسیاری از ما در هنگامی که قتلی اتفاق می افتد با واژه ولی دم برخورد کرده ایم اما آیا می دانید ولی دم به چه کسی می گویند و اصلا چه...

  5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ۰ دیدگاه ثبت شده است.