بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰

۲۱ بهمن, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
بخشنامه-مهریه
۵/۵ - (۱ امتیاز)

بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰


همانطور که می دانید مهریه یکی از حق و حقوق مالی خانم ها در ازدواج است. در یکی دو دهه اخیر مردان زیادی به دلیل عدم تمکن مالی پرداخت مهریه، به زندان افتادند. از همین روز قانون گذار اقدام به وضع و تصویب بخشنامه هایی هر ساله می کند تا از مسائل و مشکلاتی که در مورد مهریه بوجود می آید کاسته شود.

در بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰ نیز قوانین جدیدی در مورد مهریه وضع شد که در ادامه به آن می پردازیم.

شرایط تعیین مهریه به صورت صحیح چیست؟

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

اجرا گذاشتن مهریه و نحوه توقیف اموال

قانون ۱۴ سکه مهریه چیست؟


طبق این قانون جدید وضع گردیده است، در صورتی که در هنگام عقد، زوجین اقدام به تعیین میزان مهریه نکرده باشند، در بخشنامه مهریه سال ۱۴۰۰ دبیان شده است که دفتر ثت ازدواج موظف هستند که تنها تا ۱۴ سکه را به عنوان مهریه ثبت نمایند. در صورتی که میزان مهریه تعیین شده بیش از ۱۴ سکه باشد، باید ابتدا در مورد دارایی ها و وضعیت مالی آقا تحقیقاتی صورت بگیرد، در صورتی که توان پرداخت این میزان مهریه را داشته باشد، می توانند بیش از ۱۴ سکه تعیین کنند.

در مواردی که مهریه بالای ۱۴ سکه وضع شود، باید مرد ضمانت نامه ی بانکی برای پرداخت آن به دفاتر تحویل دهد.

حداقل میزان مهریه پرداختی باید چقدر باشد تا مرد به زندان نرود؟


بر اساس بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰، در صورتی که مرد بتواند ۵ سکهاز شکه های تعیین شده را به طور کامل بپردازد، جهت پرداخت ما بقی مهریه به زندان نمی رود. مرد باید مابقی مهریه ی باقی مانده را  به صورت اقساطی بپردازد. با وضع قانون ۵ سکه مهریه، حجم بسیاری از افرادی که به دلیل عدم پرداخت مهریه به زندان افتاده بودند، بسیار کاهش یافته است.

مشاوره حقوقی دادیاران

متن بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰


 قانون و بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰به علت تغییراتی که در قیمت سکه صورت گرفت، به صورت زیر تدوین شده است:

” متن بخشنامه مهریه ۱۴۰۰:

 در صورتی که مرد معسر نبوده و مالی را جهت توقیف داشته باشد زن می­تواند حتی اگر مهریه­اش بالای ۱۱۰ سکه باشد تقاضای توقیف اموال و فروش به میزان مهریه­اش را داشته باشد.

اگر مرد معسر باشد و مالی را جهت فروش و پرداخت مهریه نداشته باشد همچنین از پرداخت مهریه سر باز زند و لجبازی کند در صورتی که مهریه زوجه تا ۱۱۰ سکه و حتی بیشتر باشد در صورت عدم دریافت ۱۱۰ سکه می­ تواند تقاضای به زندان رفتن مرد را از دادگاه بنماید.

چنانچه میزان مهریه بیش از ۱۱۰ سکه است و مرد معسر از پرداخت است با ارائه دادخواست اعسار و اثبات آن با استفاده از شهود، دادگاه تا همان ۱۱۰ سکه را در نظر می­ گیرد و برایش قسط­ بندی می­ کند.

دادگاه مکلف به تعیین میزان یا مبلغی به عنوان پیش قسط نمی­ باشد و امکان دارد فقط اقساط ماهانه را تعیین کند و زوج فقط اقساط دهد و لازم نیست که پیش قسط پرداخت کند. “

اعسار مرد از پرداخت مهریه


مطابق قانون مهریه ۱۴۰۰، در صورتی که مرد ادعای اعسار از پرداخت مهریه را داشته باشد، دادگاه درخواست او را بررسی می کند. در صورت اثبات اعسار مرد از پرداخت مهریه، مهریه را قسط بندی می کند. به طور معمول مرد باید ۱۰% از میزان مهریه را بپردازد و هر ماه معادل ۱/۴ درآمدش را به عنوان قسط بپردازد. اما این میزان بسته به شرایط فرد و نظر قاضی متفاوت است.

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی

طلاق بائن چیست؟

زمانی که زن و شوهر تصمیم به جدایی می گیرند، اقدام به طلاق می کنند. طلاق از حیث قابل رجوع بودن به دو دسته ی بائن و رجعی تقسیم می...

مراحل و روش درخواست اعسار مهریه

مهریه یکی از حقوق زوجه است که هر زمان، زن مطالبه نماید مرد مکلف به پرداخت است. درخواست اعسار مهریه، در صورتی پذیرفته می شود که...

حق توکیل به غیر چیست؟نکات مهم توکیل در فروش

حق توکیل به غیر چیست؟ ایا با وکالت تفاوت دارد؟ بعد از روشن شدن این مفهوم، به قانون توکیل و سپس ضمانت اجرای تعیین شده در...

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.