پولشویی چیست؟

۴ بهمن, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
پولشویی
به این مطلب امتیاز دهید

پولشویی چیست؟

پولشویی به چه دلیلی انجام می شود؟

تعریف جامع پولشویی

برخی اوقات افراد طی انجام جرائم بزرگ و سازمان یافته، اموال و پول بسیاری بدست می آورند که منشا قانونی ای ندارد. این افراد طی اقداماتی، اقدام به مشروع و قانونی نشان دادن این پولی می کنند که از راه غیرقانونی و نامشروع به دست آمده است. اصطلاحا به این عمل پولشویی می گویند.

پولشویی چیست؟

اقدام به پولشویی یعنی اینکه شخصی اقدام به انجام عملی کند که پول و اموالی که از راه های نادرست و غیرقانونی بدست آورده است، کاملا مشروع و قانونی جلوه کند. در واقع برای اینکه افراد گرفتار نشوند و به دلیل ان حجم بالای پول و منشأ آن مورد بازخواست واقع نشوند، اقدام به پولشویی می کنند. یعنی پولی که کثیف و غیرقانونی است را با اقداماتی، تمیز و قانونی جلوه می دهند.

طی اقداماتی که برای پولشویی انجام می شود، منشأ پول، محل ورود و خروج پول همگی به گونه ای حرفه ای تغییر می کند.

” ماده ۲ قانون مبارزه با پولشویی:

جرم پولشویی عبارت است از:
‎‎‎‎‎

  • الف – تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد.
  • ب – تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی به منظور پنهان‌کردن منشأ غیرقانونی آن با علم به این که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نگردد.
    ‎‎‎‎‎
  • ج  اخفاء یا پنهان یا کتمان‌کردن ماهیت واقعی، منشأ، منبع، محل، نقل و انتقال، جابه‌جایی یا مالکیت عوایدی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه جرم تحصیل‌شده باشد.”

مطابق ماده فوق جرم پولشویی می تواند به طور مستقیم توسط خود شخص یا به صورت غیرمستقیم و توسط افراد دیگری اتفاق بیفتد.

اقسام پولشویی کدام اند؟

پولشویی می تواند در درون مرزهای یک کشور اتفاق بیفتد و اصطلاحا داخلی  و درون مرزی باشد یا آن که در خارج از کشور اتفاق بیفتد و برون مرزی باشد. در اینصورت تمام مراحل کسب پول و قانونی کردن آن نیز با توجه به داخلی یا خارجی بودن در همانجا اتفاق می افتد.

همچنین پولشویی می تواند در خارج از کشور اتفاق بیفتد و بعد برای طی کردن مراحل قانونی شدن وارد کشور شود که به آن وارداتی می گویند. یا در داخل اتفاق بیفتد و برای طی کردن مراحل قانونی شدن به خارج از کشور منتقل شود که به آن صادراتی می گویند.

مجازات پولشویی چیست؟

در این جا باید گفت که شخصی که مرتکب جرم پولشویی می شود، علاوه بر مجازات مقرر آن در قانون اگر مرتکب اختلاس، کلاهبرداری، قاچاق یا هر جرم دیگری شده باشد که از طریق آن این اموال و پول ها را به دست اورده باشد، به مجازات آن جرم نیز علاوه بر مجازات جرم پولشویی محکوم می شود.

” ماده ۹ قانون مبارزه با پولشویی:

مرتکبین جرم پولشویی علاوه بر استرداد درآمد و عواید حاصل از ارتکاب جرم مشتمل بر اصل و منافع حاصل (و اگر موجود نباشد، مثل یا قیمت آن) به جزای نقدی به میزان یک چهارم عواید حاصل از جرم محکوم می‌شوند که باید به حساب درآمد عمومی نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز گردد.
‎‎‎‎‎تبصره ۱ – چنانچه عواید حاصل به اموال دیگری تبدیل یا تغییر یافته‌ باشد، همان اموال ضبط خواهدشد.
‎‎‎‎‎ 2 – صدور و اجراء حکم ضبط دارایی و منافع حاصل از آن در صورتی است که متهم به لحاظ جرم منشأ، مشمول این حکم قرار نگرفته‌ باشد.
‎‎‎‎‎۳ – مرتکبین جرم منشأ، در صورت ارتکاب جرم پولشویی، علاوه بر مجازات های مقرر مربوط به جرم ارتکابی، به مجازات های پیش‌بینی شده در این قانون نیز محکوم خواهند شد.”

مشاوره حقوقی دادیاران

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم پولشویی


رسیدگی به جرم پولشویی براساس ماده ۱۱ قانون مبارزه با پولشویی مصوب ۱۳۸۶، در صلاحیت شعبه خاصی از دادگاه تهران است. همچنین اگر لازم باشد دادگاه های مراکز استان ها نیز صالح به رسیدگی خواهند بود.

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی

در چه جرائمی دیه پرداخت می شود؟ نرخ دیه درسال ۱۴۰۳

دیه چیست ؟ در چه مواردی دیه پرداخت می شود؟ انواع دیه در قانون مجازات نرخ دیه درسال 1403 مهلت پرداخت آن چقدر...

تخریب جهیزیه توسط زوج

اختلافات خانوادگی زن و شوهر وقتی به مرحله ی طلاق میرسد یکی از موضوعات نیازمند توافق، جهیزیه است و علاوه بر استرداد جهیزیه بدون...

ولی دم چه کسی است؟

بسیاری از ما در هنگامی که قتلی اتفاق می افتد با واژه ولی دم برخورد کرده ایم اما آیا می دانید ولی دم به چه کسی می گویند و اصلا چه...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.