مجازات تخریب آثار باستانی

توسط : آبان 10, 1400 0
مجازات تخریب آثار باستانی

مجازات تخریب آثار باستانی

آثار باستانی و ملی بیانگر تاریخچه پر بار یک ملت است از این جهت سرمایه  ملی محسوب شده و برای افراد یک جامعه بسیار حائز اهمیت و ارزش است. این آثار چه بصورت شیء باشند چه بصورت یک بنا باشند تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی قرار دارند و در آنجا به ثبت رسیده اند. از انجا که سازمان میراث فرهنگی یک ارگان دولتی است پس می توان گفت که این آثار تحت حفاظت دولت قرار دارند. به همین منظور دولت نیز برای حفظ آنها قوانینی را وضع نموده است. در ادامه ابتدا به توضیح این جرم و ارکان آن و بعد به مجازات تخریب آثار باستانی می پردازیم.


تخریب آثار باستانی:

اگر به اموال و آثار باستانی ای که در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند؛ که شامل ابنیه، مساجد، اشیاء و ظروف و … هرآنچه که از گذشتگان برای ما باقی مانده است، لطمه ای وارد شود که موجب تخریب یا ناقص شدن همه یا بخشی از آن اموال شود. به موجب قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود. این اموال متعلق به تمام مردم سرزمین ایران است و برای همه حائز اهمیت است. به همین دلیل باید برای حفظ آن کوشید.

مجازات:

ابتدا باید بدانیم چنانچه آثار باستانی ای مورد تخریب قرار بگیرد، هیچ فردی به تنهایی نمی تواند علیه تخریب کننده طرح دعوی نماید. زیرا این اموال تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی هستند. بنابراین مردم تنها می توانند به سازمان میراث فرهنگی اطلاع دهند. وظیفه طرح دعوی علیه مجرمان حوزه این جرم بر عهده سازمان میراث فرهنگی می باشد.

تخریب آثار باستانی و اموال تاریخی و فرهنگی جزو جرایم تعزیری می باشد. به همین دلیل در فصل نهم بخش تعزیرات قانون مجازات از ماده 558 تا 569 به حالت های مختلف آن پرداخته است.در ماده ماده 558 قانون مجازات اسلامی به مجازات تخریب آثار باستانی پرداخته است:

هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت ‌رسیده است، یا تزئینات، ملحقات تاسیسات، اشیاء و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور، که مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی- تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم میشود.

گروه حقوقی دادیاران – وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی یکی  از مسائلی که امروزه در جامعه بسیار اتفاق می افتد سرقت گوشی است. بطوریکه افراد واهمه ی آن را...

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی مامورین نیرو انتظامی ضابطان قضائی هستند که از طرف دادستان اقدام به تعقیب و دستگیری متهمین و جمع...

قرار منع تعقیب چیست؟

قرار منع تعقیب چیست؟ هنگامی شخصی در جایگاه متهم قرار می گیرد،پ س از گذشت مراحل  رسیدگی، دادگاه ممکن است قراری را بر حسب شرایط...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.