آیا می توان به دلیل سو استفاده جنسی از دوست پسر شکایت کرد؟

۲۴ آذر, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
سو استفاده جنسی
۱/۵ - (۱ امتیاز)

آیا می توان به دلیل سو استفاده جنسی از دوست پسر شکایت کرد؟

به دلیل سوالات فراوان شما عزیزان در این مطلب می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که ” آیا می شود به دلیل سو استفاده جنسی از دوست پسرم شکایت کنم؟” این مسئله امریست که در جامعه امروزی بسیار اتفاق می افتد و افراد برای برطرف کردن نیازهای جنسی خود، دختران را فریب می دهند و حتی به آن ها وعده ی دروغین ازدواج می دهند. اما نگران نباشید، در صورتی که بتوانید این مسئله را در دادگاه اثبات نمایید، شخص مقابل به عنوان مجرم به سزای عمل خود می رسد. اما حواستان باشد که اگر عمل با رضایت هر دو طرف صورت بگیرد، خود شما نیز مجازات خواهید شد!!


به چه کاری سو استفاده جنسی می گویند؟

ابتدا باید به این سوال اساسی بپردازیم که سوء استفاده جنسی به چه کاری گفته می شود؟ براساس قانون ایران، برقراری رابطه جنسی، تنها بین مرد و زنی که بین آنها عقد ازدواج جاری شده است، امکان پذیر است. حال هر رابطه ی جنسی ای که از این چارچوب خارج باشد، مصداق جرم زنا است و در قانون ایران فرقی بین دوست پسر یا یک غریبه از این نظر وجود ندارد. این سو استفاده جنسی که توسط پسران شکل می گیرد می تواند در ابتدا با رضایت دختر همراه باشد یا اینکه بصورت اجباری و همراه با زور باشد.

تجاوز جنسی ومجازات آن

زنا و همجنسگرایی

رابطه نامشروع و مجازات آن

رابطه اجباری

رابطه ی جنسی اجباری، براساس تبصره ی ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است:

«حد زنا در موارد زیر اعدام است…
تبصره ۲– هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.»

اگر نارضایتی و اکراه وجود داشته باشد:

  • مجازات مرد یا پسری که این کار را انجام داده است اعدام است.
  • اما اگر عمل آنها به مرحله ی رابطه جنسی نرسد، شخص به ۹۹ ضربه شلاق محکوم می شود.

برای اثبات این جرم نیز باید دختر خانم ظرف ۴۸ ساعت بعد از اتفاق افتادن رابطه ی جنسی به پزشکی قانونی مراجعه کند.

رابطه با رضایت

گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که دختر و پسر با رضایت طرفینی با هم رابطه ی جنسی برقرار می کنند. در اینجا چند حالت بوجود می آید:

  • اگر پسری با قول ازدواج در آینده اقدام به اغفال دختری نموده و دختر را با رضایت خودش به منزل ببرد و با او رابطه ی جنسی نامشروع برقرار نماید یا موجب ازاله ی بکارت او شود، در اینجا براساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات چون عمل با رضایت انجام شده است و اکراه و تهدیدی در میان نبوده، بابت ازاله بکارت نمی تواند شکایت کند.

«هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید،‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو‌ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

  •  براساس ماده ۶۳۷ اگر دو نفر مرتکب زنا نشوند (مادون زنا) و فقط یکسری اعمال نامشروع مثل بوسیدن یا هرعملی که دخول جزو آنها نباشد، با رضایت طرفین (هم دختر و هم پسر) صورت بگیرد، هر دو نفر محکوم به ۱تا ۹۹ ضربه شلاق می شوند.
  • اگر اعمال فوق با اکراه یک طرف باشد، شخص اکراه کننده تعزیر میشود.
  • اگر عمل زنا با رضایت طرفین صورت بگیرد، هر دو نفر محکوم به صد ضربه شلاق می شوند.

در هر صورت اغفال به وسیله ی وعده ی ازدواج جرم انگاری نشده است. تنها با اثبات اعمالی که گفته شده، می توان شخص را به مجازاتهای فوق که بیان کردیم محکوم نمود.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

قصور پزشکی و نحوه شکایت از پزشک

مدت زمان تخمینی مطالعه: 0 دقیقه فهرست مطالبچطور از پزشک بابت قصور پزشکی شکایت کنیم؟قصور پزشکی، تقصیر پزشکی و تخلفات پزشکی به...

پزشکی قانونی کجاست و چه وظایفی دارد ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالبپزشکی قانونی کجاست؟وظایف پزشکی قانونیتشخیص علل مرگوظایف پزشکان و کارشناسان پزشکی...

حکم و مجازات شرب خمر چیست؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالب شرب خمر به چه معناست؟مسکر چیست؟ سکر چه حالتی است؟حکم و مجازات شرب خمرشخصی که...

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.