اجرا گذاشتن مهریه و نحوه توقیف اموال

۲۳ آبان, ۱۴۰۱ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
وکیل طلاق در مشهد
۱/۵ - (۱ امتیاز)

چگونه مهریه ام را به اجرا بگذارم؟

آیا می شود برای گرفتن مهریه، اموال مرد را توقیف نمود؟ چگونه؟

در بسیاری از موارد بعد از وقوع عقد نکاح زوجه به هر دلیلی به فکر اجرا گذاشتن مهریه خود می افتد اما این کار از چه طریق امکان پذیر است؟

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

اجرا گذاشتن مهریه و نحوه توقیف اموال


در حال حاضر برای به اجرا گذاشتن مهریه لزوما باید قبل از تنظیم دادخواست و پیگیری از طریق دادگاه به اداره ثبت مراجعه کرد. در این مقاله مراحل مطالبه مهریه را بررسی می کنیم. جهت مطالبه مهریه خود با بهترین وکیل مهریه در مشهد با شماره های داخل صفحه تماس بگیرید.

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت


به این منظور ابتدا باید به دفتر خانه ایی که در آن عقد نکاح واقع شده مراجعه نمایید و برای مهریه خود درخواست صدور اجراییه کنید. این اجراییه برای هر مقدار از مهریه که شما بخواهید صادر خواهد شد. پس از آن باید با اجراییه به اداره ثبت اسناد و املاک قسمت اداره اجرای مهریه مراجعه کنید و درخواست توقیف اموال زوج را داشته باشد؛ در صورتی که مالی از همسرتان در اداره ثبت اسناد به ثبت رسیده باشد توقیف خواهد شد و پس از ارزیابی به مزایده گذاشته خواهد شد.

⊗ در مورد توقیفو مزایده گذاشتن اموال برای مرد حق اعتراض وجود دارد. مرد می تواند با ارائه مدارکی ادعا کند که مال مذکور جزو مستثنیات دین در پرداخت مهریه است و آن را از توقیف خارج نماید. چنانچه بعد از گذشت دو ماه، مالی از زوج یافت نشود یا بعد از گذشت شش ماه این فرایند به نتیجه نرسد می توان از طریق مراجع قضایی اقدام نمود.

⊗ در این روش از به اجرا گذاشتن مهریه، دیگر ملاک ۱۱۰ سکه نیست بلکه زوجه می تواند هر مقدار از مهریه را که بخواهد از طریق ثبت بگیرد.

گرفتن مهریه از طرق ثبت در مورد عقد موقت


اگر عقد موقت بر مبنای صیغه نامه ی عادی باشد و در دفاتر ازدواج به ثبت نرسیده باشد، زوجه برای گرفتن مهریه فقط می تواند از طریق دادگاه اقدام نماید اما اگر عقد موقت در دفاتر ازدواج به ثبت رسیده باشد می توان از طریق اداره ثبت نیز اقدام کرد.

اینستاگرام دادیاران

اجرا گذاشتن مهریه از طرق دادگاه


برای این منظور ابتدا باید توجه کرد که ارزش مهریه چه مقدار است؟ چنانچه ارزش مهریه تا ۲ میلیون ریال باشد موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد. اما چنانچه بیش از این مقدار باشد در صلاحیت دادگاه است.

در موردی که ارزش مهریه بیش از دو میلیون ریال باشد خانم باید دادخواستی از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برساند. بعد از وصول دادخواست به مرجع مورد نظر، بعد از تعیین وقت رسیدگی در موعد مزبور به دادگاه مراجعه نماید و در جلسات حاضر شود.

 در دادگاه برای مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه می توان اقدام کرد.

تامین خواسته برای مهریه چگونه است؟


جهت اقدام برای مهریه چه از طریق اداره ثبت و چه از طریق دادگاه بهتر است که درخواست تامین خواسته را نیز بدهید تا از نقل و انتقال اموال زوج قبل از مطالبه مهریه و توقیف اموال جلوگیری کرده باشید.

با توجه به زمانبر بودن و مشکلات متعدد در هنگام گرفتن مهریه از جمله انتقال مالکیت اموال توسط زوج، بهتر است حتما این کار را به یک وکیل مجرب بسپارید یا از قبل با وی مشورت نمایید. جهت ارتباط با وکیل مهریه در مشهد با ما تماس بگیرید.

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

سن قانونی ازدواج دختر و پسر

فهرست مطالبسن قانونی ازدواجشرایط ازدواج زیر سن قانونیمجازات ازدواج زیر سن قانونی ازدواج یکی از مهمترین تصمیم های زندگی هر...

منع اشتغال زن توسط مرد

فهرست مطالب حق اشتغال زوجه:منع اشتغال زوجه توسط زوج امروزه در مقایسه با چند دهه اخیر خانم ها حضور پر رنگ تری در مشاغل و جامعه...

آیا ازدواج مجدد مرد جرم است؟

فهرست مطالبازدواج مجدد مرد متاهلشرایط مجاز ازدواج مجدد مرد در قانون:ازدواج مجدد مرد و مهریه همسر اولضمانت اجرا عدم ثبت ازدواج...

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.