سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است؟

۲۹ آذر, ۱۴۰۱ 0 مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
سامانه ثنا
۳.۵/۵ - (۲۵ امتیاز)
 • سامانه ثنا چیست؟
 • آیا برای ثبت شکایت حتما باید در سامانه ثنا ثبت نام کنم؟
 • نحوه ثبت نام کردن در سامانه ثنا چگونه است؟
 • چگونه متوجه شویم فردی از ما شکایت کرده است ؟

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید


در گذشته برای ابلاغ اوراق قضایی از جمله احضاریه های دادگاه، ماموران به شکل حضوری به درب منزل مراجعه می کردند. این فرایند مشکلات متعدد خود را داشت از جمله این مشکلات؛ مشکل در رسیدن ابلاغیه فیزیکی به دست فرد مورد نظر، نقض حریم شخصی وی و … بود.

اما امروزه با ایجاد سامانه ی اختصاصی توسط قوه ی قضائیه، تحت عنوان سامانه ثنا، بسیاری از مشکلات حل شده است.

سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی


با تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در سال ۱۳۹۲ ماده ۱۷۵ این قانون مقرر داشت:

” ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری:

استفاده از سامانه‏ های (سیستم های) رایانه‏ ای و مخابراتی، از قبیل پیام نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضائی و همچنین نیابت قضائی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.
تبصره- شرایط و چگونگی استفاده از سامانه‏ های رایانه‏ ای و مخابراتی موضوع این ماده بر اساس آیین‏ نامه‏ ای است که ظرف شش ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون توسط وزیر دادگستری تهیه می شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‏ رسد. “

در همین راستا و برای جلوگیری از اطاله دادرسی و همچنین راحت تر شدن کار شهروندان، سامانه ایی در قوه قضاییه به اسم سامانه ثنا به وجود آمد.

سامانه ثنا چیست؟


سامانه ی ثنا سامانه ایی طراحی شده توسط قوه قضاییه است که در آن تمامی ابلاغ های قضایی و تمامی شکواییه ها و دادخواست های شما به ثبت رسیده است و شما می توانید به راحتی از طریق این سامانه به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین برای بازدید از ابلاغیه های جدید نیز باید به این سامانه مراجعه نمایید.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا چگونه است؟


۱- ورود به وبسایت: در ابتدا برای ثبت نام در سامانه ثنا باید به سایت sana.adliran.ir مراجعه نمایید و از نوار سمت راست در قسمت خدمات ویژه، گزینه “سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی” را انتخاب نمایید.

۲- ثبت نام: بعد از این مراحله وارد سامانه اصلی ثنا شوید و گزینه ثبت نام برخط را انتخاب نمایید. سپس در این مرحله اطلاعات خود را به درستی وارد کرده و ادامه را میزنید. پس از اطلاعات تکمیلی خود شامل دین ، محل تولد، آدرس سکونت اطلاعات تماس و ایمیل خود را وارد میکنید. پس از آن گزینه ثبت اطلاعات اولیه را زده و به مرحله بعد می روید.

ثبت نام در سامانه ثنا
ثبت نام در سامانه ثنا

۳- احراز هویت: بعد از ثبت اطلاعات اولیه با مدارک شناسایی خود (کارت ملی) به نزدیک ترین دفتر قضایی مراجعه کنید در آنجا احراز هویت نهایی صورت می گیرد و یک رمز برای تلفن همراه شما ارسال خواهد شد که می توانید از آن طریق وارد سامانه شوید.

ثبت نام در سامانه ثنا

نکات مهم در رابطه با ثبت نام و ورود به سامانه ابلاغ قضایی (ثنا) 


 • احزار هویت اینترنتی: در نظر داشته باشید که اخیرا این سامانه به سیستم احراز هویت اینترنتی مجهز شده است. در این سامانه شما بدون حضور به دفاتر خدمات قضایی و احراز هویت می توانید مراحل ثبت نام را به اتمام برسانید و دیگر نیاز به مراجعه ی حضوری نیست. در این روش چهره و امضای شما اسکن شده و مورد تایید قرار می گیرد.
اینستاگرام دادیاران
 • شماره تماس درج شده در سامانه: با انجام این فرایند هرگونه شکایتی که از شما شود یا هرگونه دادخواستی از طرف شما یا به طرفیت شما به ثبت برسد به شماره تماس ثبت شده در این سامانه پیامک خواهد شد و جزییات آن را می توانید در سامانه ابلاغ به نشانی www.eblagh1.adliran.ir با وارد کردن اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا مشاهده کنید.
 • نرم افزار سامانه ابلاغ دادگستری: برای دریافت ابلاغیه و پیگیری ابلاغیه قضایی خود می توانید از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن سامانه موجود در وبسایت سامانه ابلاغ الکترونیکی به آدرس www.eblagh.adliran.ir  اقدام کنید. این اپلیکیشن در حال حاضر فقط برای سیستم عامل اندروید قابل نصب می باشد.
 • مدارک لازم جهت احراز هویت در دفاتر خدمات قضایی: داشتن کد رهگیری ارائه شده از سوی سایت پس از انجام ثبت نام اولیه، شماره همراه ثبت شده هنگام ثبت نام، کارت ملی لازم می باشد.
 • نحوه اطلاع رسانی ابلاغ ها: اوراق قضایی به حساب کاربری سامانه ابلاغ شده و پیروی آن، پیامک و ایمیل هم جهت اطلاع از ابلاغ صورت گرفته برای کاربر ارسال می شود.
 • ثبت نام اشخاص حقوقی: ارائه حساب کاربری مطابق مفاد مواد قانون آیین دادرسی الکترونیک و آیین‌نامه‌های آن انجام می‌ شود. در ثبت نام حقوقی سامانه ثنا یک فرد به عنوان مدیر حساب کاربری از طرف مجموعه معرفی می گردد.

به همه شهروندان توصیه می کنیم برای راحتی کار خود و جلوگیری از مشکلات آینده حتی اگر قصد شکایت یا تنظیم دادخواست هم ندارند در این سامانه ثبت نام کنند.

سامانه ثنا از خارج از کشور

افرادی که داخل کشور حضور ندارند هم میتوانند از این سامانه استفاده کنند. جهت ورود به سامانه ثنا خارج از کشور نیاز به در واقع ورود به این سامانه مختص ای پی (شناسه) ایرانی نمی باشد و از هر کشوری میتوانید به ان وارد شوید.

ثبت نام سامانه ثنا خارج از کشور

نکته : قبل از هر توضیحی توجه داشته باشید افراد خارج از کشور فقط با داشتن شرایط زیر میتوانند اقدام به ثبت نام در سامانه ثنا نمایند :

 • ۱- دارای کارت ملی هوشمند ایران (کد ملی ثبتی) باشند.
 • ۲- خط تلفن همراه فعال ایران داشته باشند. (پسامک احراض هویت)
 • ۳- امکان پرداخت انلاین در ایران داشته باشند.

مراحل ثبت نام سامانه ثنا خارج از کشور

 • ابتدا وارد وبسایت international.adliran.ir شوید.
 • مشخصات خود شامل نام و نام خانوادگی کد ملی و سریال شناسنامه را وراد کنید.
 • تایید توافق نامه حساب کاربری .
 • ورود مشخصات شناسنامه ایرانی‌.
 • ورود اطلاعات تماس و محل سکونت‌.
 • بارگذاری یک عکس ۴*۳ از خود.
 • احراز هویت غیر حضوری ثنا در سامانه

نکته ۱ : اگر جز ایرانیان غیر بومی هستید، برای ثبت نام در ثنا باید وارد سایت international.adliran.ir شوید.

نکته ۲ : اگر متقاضی ثبتنام ثنا در خارج از کشور هستید ولی خط موبایل فعال در داخل کشور می باشد میتوانید با هماهنگی دوستان و اقوام کد دریافتی در خط موبایل خود را دریافت کنید.

ورود به سامانه ثنا از خارج کشور

پس از ثبت نام چه در داخل چه از خارج کشور میتوانید وارد سامانه شوید و ابلاغات حقوقی خود را مشاهده کنید. نکته مهم در رابطه با ورود به سامانه ثنا در خارج کشور این است که به غیر از کد ملی و رمز عبور سامانه از شما رمز موقت هم میخواهد. این رمز ۲۴ ساعت اعتبار دارد و بعد از ان باید دوباره درخواست رمز موقت نمایید. این رمز به خط موبایلی که قبلا با ان احراض هویت کرده اید ارسال میگردد. لذا برای ورود نیازمند خط موبایل فعال خواهید بود.

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

واخواهی چیست؟

فهرست مطالبحکم غیابینحوه واخواهی کردنمهلت واخواهی طرفین باید در حین رسیدگی به دعوی در دادگاه حضور داشته باشند و از خود دفاع...

ابلاغ قانونی و ابلاغ واقعی

فهرست مطالبابلاغ چیست؟چند نوع ابلاغ وجود دارد ، انواع ابلاغیهابلاغ واقعی چیست؟اگر مامور ابلاغ برگه ابلاغیه را در جایی غیر از...

جرایم سایبری

جرائم سایبری با گذشت زمان و رشد و پیشرفت تکنولوژی زندگی انسان ها تغییر پیدا کرده و راحت تر شده است. اما به موازات پیشرفت...

3.5/5 - (25 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.