شرایط دریافت مهریه بعد از فوت شوهر

۱۵ اسفند, ۱۴۰۰ 1 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
شرایط-دریافت-مهریه-بعد-از-فوت-شوهر
۴/۵ - (۱ امتیاز)

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۵ دقیقه

آیا امکان دریافت مهریه بعد از فوت شوهر وجود دارد؟

چگونه باید برای دریافت مهریه بعد از فوت شوهر اقدام نمود؟

اگر قبل از فوت او مهریه تعیین نشده باشد، آیا باز هم خانم می تواند مهریه بگیرد؟

اگر شوهر قبل از وقوع نزدیکی فوت کرده باشد، خانم مستحق دریافت چقدر از مهرش خواهد بود؟

مهریه یکی از حقوق خانم در ازدواج است که بلافاصله بعد از عقد ازدواج برای او ایجاد می شود. او حتی می تواند تا زمانی که مهریه اش را به طور کامل دریافت نکرده است از برقراری رابطه ی زناشویی با شوهرش خودداری نماید. به محض وقوع عقد مهریه بر ذمه ی شوهر قرار می گیرد و اگر به صورت عند المطالبه باشد باید هر زمان که خانم درخواست نمود، به او پرداخت شود.

آیا امکان دریافت مهریه بعد از فوت شوهر وجود دارد؟


در شرایطی که شوهر خانم فوت نماید، مهریه همچنان بر ذمه ی شوهر متوفی باقی است. بنا براین خانم می تواند دادخواست مطالبه ی مهریه علیه وارثین همسر متوفی خویش طرح نماید. در طی این دادخواست، ابتدا از ماترک متوفی، دیون او که شامل مهریه ی خانم نیز می شود پرداخت می گردد. سپس باقی مانده ی اموال او میان وراث تقسیم می شود.

البته لازم به ذکر است دریافت مهریه توسط خانم، از ارثی که او از شوهرش می برد جداست.

شرایط عدم تعلق مهریه به زن چیست؟

تقسیم ارث از طریق قانونی

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

اگر اموال متوفی برای پرداخت دیون او کافی نباشد، اولویت با کیست؟


از آن جا که مهریه بر ذمه ی مرد قرار می گیرد پس جزو دیون او محسوب می شود. در نتیجه پرداخت مهریه خانم بر تقسیم ارث میان وراث اولویت دارد. مطابق ماده ۲۲۶ قانون امور حسبی، ماترک میان بستانکاران که شامل مهریه ی خانم نیز می شود، به نسبت دیون آن ها تقسیم می شود.

‌” ماده ۲۲۶ قانون امور حسبی:

ورثه ملزم نیستند غیر از ترکه چیزی به بستانکاران بدهند و اگر ترکه برای اداء تمام دیون کافی نباشد ترکه مابین تمام بستانکاران به‌ نسبت طلب آنها تقسیم می‌شود مگر اینکه آن را بدون شرط قبول کرده باشند که در این صورت مطابق ماده ۲۴۶ مسئول خواهند بود.
‌در موقع تقسیم دیونی که به موجب قوانین دارای حق تقدم و رجحان هستند رعایت خواهد شد بستانکاران زیر هر یک به ترتیب حق تقدم بر دیگران‌دارند:
‌طبقه اول
‌الف- حقوق خدمه خانه برای مدت سال آخر قبل از فوت.
ب- حقوق خدمتگذاران بنگاه متوفی برای مدت شش ماه قبل از فوت.
ج- دستمزد کارگرانی که روزانه یا هفتگی مزد می‌گیرند برای مدت سه ماه قبل از فوت.
‌طبقه دوم
‌طلب اشخاصی که مال آنها به عنوان ولایت یا قیمومت تحت اداره متوفی بوده نسبت به میزانی که متوفی از جهت ولایت و یا قیمومت مدیون شده‌ است.
‌این نوع طلب در صورتی دارای حق تقدم خواهد بود که موت در دوره قیمومت یا ولایت و یا در ظرف یک سال بعد از آن واقع شده باشد.
‌طبقه سوم
‌طلب پزشک و داروفروش و مطالباتی که به مصرف مداوای متوفی و خانواده‌اش در ظرف سال قبل از فوت رسیده است.
‌طبقه چهارم
‌الف- نفقه زن مطابق ماده ۱۲۰۶ قانون مدنی.
ب- مهریه زن تا میزان ده هزار ریال.
‌طبقه پنجم
‌سایر بستانکاران.”

در صورتی که هنگام فوت شوهر خانم باکره باشد، آیا باز هم خانم می تواند تمام مهریه را بگیرد؟


بله، درفرضی که خانم باکره باشد و شوهرش فوت نماید خانم باید مهریه اش را به طور کامل دریافت کند. آن فرض که خانم باکره استحقاق دریافت نصف مهریه را داشت مربوط به بحث طلاق دختر باکره است.

اگر قبل از فوت او مهریه تعیین نشده باشد، آیا باز هم خانم می تواند مهریه بگیرد؟


خیر، در صورتی که هر کدام از زوجین قبل از برقراری رابطه ی زناشویی فوت کنند و پیش از فوت آن ها میزان مهریه تعیین نشده باشد، خانم مهریه ای ندارد.

” ماده ۱۰۸۸ قانون مدنی:
در مورد ماده قبل اگر یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد زن مستحق هیچگونه مهری نیست.”

چگونه باید برای دریافت مهریه بعد از فوت شوهر اقدام کرد؟


برای دریافت مهریه پس از فوت شوهر، خانم می تواند از طریق دو راه اقدام نماید:

۱از طریق اداره ثبت:

خانم با مدرک سند ازدواج خود، به اداره ی ثبت مراجعه کرده و معادل ۱/۲۰ مبلغ مهریه ی خود را واریز می کند، سپس خواسته ی خود را که پرداخت مبلغ مهریه است، اعلام می کند تا ادره ی ثبت اجرائیه صادر نماید. اداره ی ثبت برای وراث متوفی ابلاغیه ای ارسال می کند که به موجب ان باید مهریه ی خانم را ماترک متوفی بپردازند. وراث ۱۰ روز مهلت دارند تا مهریه را پرداخت نمایند. در غیر اینصورت اداره ی ثبت اقدام به توقیف اموال متوفی می کند.

۲- اقدام از طریق دادگاه:

در این جا خانم باید دادخواست مطالبه ی مهریه ی خود را به دادگاه ارائه کند. همچنین معادل ۳/۵ درصد مبلغ مهریه ی خود را به حساب دادگاه اریز نماید. دادگاه نیز بعد از طی کردن مراحل قانونی اقدام به پرداخت مهریه ی خانم ازماترک متوفی می نماید.

سن قانونی ازدواج دختر و پسر

فهرست مطالبسن قانونی ازدواجشرایط ازدواج زیر سن قانونیمجازات ازدواج زیر سن قانونی ازدواج یکی از مهمترین تصمیم های زندگی هر...

منع اشتغال زن توسط مرد

فهرست مطالب حق اشتغال زوجه:منع اشتغال زوجه توسط زوج امروزه در مقایسه با چند دهه اخیر خانم ها حضور پر رنگ تری در مشاغل و جامعه...

آیا ازدواج مجدد مرد جرم است؟

فهرست مطالبازدواج مجدد مرد متاهلشرایط مجاز ازدواج مجدد مرد در قانون:ازدواج مجدد مرد و مهریه همسر اولضمانت اجرا عدم ثبت ازدواج...

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه ثبت شده است.