نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا

۲۳ دی, ۱۴۰۰ 2 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
سروصدای همسایه
۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا


چطور می توان از همسایه پر سروصدا شکایت کرد؟ چه سروصداهایی قابل شکایت اند؟ به کجا باید شکایت کنیم؟

چگونه می شود برای پخش آهنگ با صدای بلند شکایت کرد؟ آیا می شود برای صدای حیوانات نیز شکایت نمود؟

وقتی شخصی در یک محیطی در تعامل با سایر انسان ها زندگی می کند، باید حق و حقوق آن ها را نیز محترم شمارد. زیرا زندگی جمعی با سایر انسان ها قواعد و فرهنگ خاص خود را دارد. حق بر آسایش، آرامش، امنیت و راحتی در محیط خانه یکی از حقوق هر فردیست که باید از آن بر خوردار باشد و نه ما و نه هیچکس دیگری حق ندارد آن را برهم بزند.

زندگی در همسایگی و هم جواری در آپارتمان ها نیز امروزه بر اهمیت این موضوع افزوده است.

همسایه کیست؟


برای اینکه به طور دقیق بدانیم همسایه کیست ما تعریف دقیق قانونی ای نداریم. به همین دلیل باید تعریف عرفی ای از همسایه ارائه دهیم. همسایه اصطلاحا به کسی گفته می شود که درمنزلی مجاور منزل ما سکونت دارد. مثلا زندگی های آپارتمانی، تمام واحدهای آن آپارتمان با هم همسایه اند. در خانه های ویلایی نیز غالبا خانه های بغل دستی و رو به رویی و خانه هایی که در یک کوچه واقع شده اند با هم همسایه اند.

 

خشونت خانگی و نحوه شکایت از آن

وظایف مستاجر در ملک مورد اجاره چیست؟

چگونه حکم تخلیه بگیریم؟

 

مزاحمت شامل چه مواردی می شود؟


در خصوص تعریف مزاحمت و مصادیق آن باید ابتدا ساکنان یک آپارتمان نسبت به حقوق خود و سایر ساکنان آگاه شوند و سپس اگر نقض قوانینی صورت گرفت در اینجا می توانیم اقدام آن ها را مزاحمت تلقی کنیم و بعد اقدام به شکایت کنیم. به منظور آگاهی همسایگان نسبت به این حقوق بهتر است جلسه ای توسط مدیر ساختمان تشکیل شود و این آگاه سازی صورت بگیرد.

موارد رعایت حقوق همسایگان


در روابط همسایگی یکسری حقوق و مقررات وجود دارد که باید رعایت شود. یکی از این حقوق حق بر آسایش و آرامش است. این آسایش و آرامش نباید با سروصدای بلند و آزار دهنده توسط سایر همسایگان سلب شود.

با اینکه در قانون حقی برای مالک یک مال وجود دارد که می تواند هرگونه تصرفی در اموال خود بکند اما این تصرفات مالک نباید باعث نقض حقوق سایرین شود و آن ها را آزار دهد. زیرا مطابق اصل ۴۰ قانون اساسی، هیچکسی نمی تواند اعمال حق خودش را وسیله ضرر رساندن به دیگری قرار دهد و برای اجرای حق خودش به دیگران آسیب بزند یا حقوق آن ها را پایمال کند.

ماده ۳۰ قانون مدنی:

« هر مالکی نسبت به مایملک خود حق همه گونه تصرف و انتفاع دارد مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد.»

در واقع شخص مالک مجاز به انجام تصرفی است که متعارف و معقول است. مثلا سروصدای مهمان ها و موزیک در حد متعارف در ساعت ۱۰ شب امری متعارف به نظر می رسد. اما برگزاری پارتی در ساعت ۱ نصفه شب با صدای بلند و آزار دهنده امری غیرمتعارف است. در نتیجه سروصدا باید نامتعارف باشد و در زمان نامناسبی نیز باشد.

چنانچه شخصی مجبور به انجام اقدامی شود که باعث آزار و ورود زیان به دیگران می شود اما برای انجام آن ناچار است، تنها باید به حدی که ضرر رفع شود بسنده کند نه بیشتر.

ماده ۱۳۲ قانون مدنی:

« کسی نمیتواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر‌ از خود باشد.»

 

مشاوره حقوقی دادیاران

 

راه های شکایت از همسایه پر سروصدا


ابتدا سعی کنید پیش از آن که کار بخواهد به شکایت در مراجع قانونی کشیده شود، مسئله را به صورت مسالمت آمیز یا از طریق هیئت مدیره ساختمان پیگیری و حل نمایید. و در اقدام اول به سراغ شکایت نروید. اگر روش های فوق پاسخ نداد شما می توانید راه های زیر را پیش بگیرید:

اظهارنامه قضایی برای شخص بفرستید:

جهت ارسال اظهارنامه قضایی شما بدون شکایت از شخص در مراجع قضایی، به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می کنید و یک اظهارنامه قضایی به موضوع رفع مزاحمت همسایه تهیه می کنید و برای شخص ارسال می کنید. در متن این اظهارنامه از او تقاضا نمایید که سروصدای مورد نظر را خاتمه دهد و مزاحمت ایجاد نکند زیرا اگر به این اقدامات خود ادامه دهد شما از طریق مراجع قضایی موضوع را پیگیری خواهید کرد.

با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید:

یکی از راه های مواجه شدن در مقابل همسایه پر سروصدا تماس گرفتن با پلیس ۱۱۰ است. در این جا شما زمانی می توانید با پلیس تماس بگیرید که هسایه مرتکب جرم مزاحمت مطابق قانون شده باشد. مثلا در ساعاتی اقدام به مهمانی گرفتن و سروصدا می کنند که نامتعارف و نامتناسب است و موجب آزار و ایجاد مزاحمت برای شما می شود.

در مراجع قضایی شکایت نمایید:

اگر در نهایت هیچکدام از اقدامات بالا به نتیجه نرسید شما می توانید به به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دعوای مزاحمت را علیه همسایه مزبور طرح نمایید. شما باید برای اثبات ادعای خود اقدام به تهیه یک استشهادنامه کنید و آن را به امضا و تایید سایر همسایگان نیز برسانید. و آن را به علاوه تمام مدارکی که دارید ضمیمیه شکایت خود نمایید و به دادگاه تقدیم نماید.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

نشر اکاذیب چیست و چه مجازاتی دارد؟

فهرست مطالبمفهوم نشر اکاذیب و مجازات آننشر اکاذیب چیست؟جرم نشر اکاذیبمجازات نشر اکاذیببار اثباتی جرم مفهوم نشر اکاذیب و...

دفاع مشروع چیست؟

فهرست مطالبمفهوم دفاع مشروع و شرایط آنشرایط دفاع مشروعپرداخت دیه در دفاع مشروع ممکن است تابحال در مواقع زیادی واژه دفاع مشروع...

ولی دم چه کسی است؟

بسیاری از ما در هنگامی که قتلی اتفاق می افتد با واژه ولی دم برخورد کرده ایم اما آیا می دانید ولی دم به چه کسی می گویند و اصلا چه...

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه ثبت شده است.

  1. سلام
    هر روز ساعت۴ ظهر تا ساعت ۷ شب اینجا بچه ها میان تو کوچه بازی می کنن و خیلی سر و صدا می کنن.
    چند بار با ۱۱۰ زنگ زدم فایده نداشت
    لطفا راهنمایی کنید.