نحوه گرفتن مهریه از پدر شوهر

۲۴ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
نحوه-گرفتن-مهریه-از-پدر-شوهر
به این مطلب امتیاز دهید

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۳ دقیقه

  • آیا می توان در صورت عدم تمکن مالی شوهر، از پدر شوهر مهریه گرفت ؟ گرفتن مهریه از پدر شوهر چگونه است ؟
  • در چه صورتی پدر شوهر وظیفه ای در پرداخت مهریه دارد؟
  • آیا می توان در صورت فوت شوهر، مهریه را از پدرشوهر گرفت؟

همانطور که می دانید بعد از وقوع عقد ازدواج، یکسری حقوق و تکالیفی بر ذمه ی عروس و داماد قرار می گیرد. در واقع این دو نفر در مقابل یکدیگری یکسری حقوق تکالیفی را می پذیرند. با توجه به اصل نسبی بودن قراردادها، هر شخصی تنها می تواند در مورد خودش مسئولیت و تکلیفی را قبول نماید.

حال در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم که در صورتی که شوهر تمکن مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد، آیا پدر شوهر مسئولیتی به پرداخت مهریه عروسش دارد یا خیر؟

آیا می توان در صورت عدم تمکن مالی شوهر، از پدر شوهر مهریه گرفت؟


همانطور که می دانید مهریه حقی است که بر ذمه ی مرد قرار می گیرد. یعنی تنها شوهر است که وظیفه به پرداخت مهریه زنش دارد. در نتیجه پدر شوهر هیچگونه مسئولیتی در قبال پرداخت مهریه عروسش ندارد. حتی اگر شوهرش توانایی مالی پرداخت مهریه زنش را نداشته باشد ولی پدرش از نظر مالی شخصی متمکن و توانمند باشد، باز هم نمی توان مهریه را از دارایی پدر شهر مطالبه نمود.

آیا راهی برای گرفتن مهریه از پدر شوهر وجود دارد؟


ببینید شما تنها زمانی می توانید مهریه را از پدر شوهر مطالبه نمایید که ایشان به عنوان ضمانت، در عقدنامه، پرداخت مهریه را امضا نموده باشد.

در غیر اینصورت امکان مطالبه مهریه از پدر شوهر وجود ندارد. برای این مطالبه نیز شما باید مستندی اعمم از امضای پدر شوهرتان در ذیل عقدنامه یا هرگونه مدرکی که مبتنی بر اقرار وی به پرداخت مهریه شما باشد در دادگاه ارائه نمایید.

در صورت فوت شوهر، آیا می توان مهریه را از پدر شوهر گرفت؟


خیر، درصورتی که شوهر شما فوت نماید و اموالی از او برای پرداخت مهریه تان وجود نداشته باشد، شما نمی توانید از پدرشوهرتان مهریه را مطالبه نمایید.

آیا می توان در صورت فوت شوهر، مهریه را از پدرشوهر گرفت؟

خیر، درصورتی که شوهر شما فوت نماید و اموالی از او برای پرداخت مهریه تان وجود نداشته باشد، شما نمی توانید از پدرشوهرتان مهریه را مطالبه نمایید.

آیا می توان از پدر شوهر مهریه گرفت؟

خیر، پدرشوهر هیچگونه مسئولیتی در قبال دین پسرش ندارد.

آیا راهی برای گرفتن مهریه از پدر شوهر وجود دارد؟

شما تنها زمانی می توانید مهریه را از پدر شوهر مطالبه نمایید که ایشان به عنوان ضمانت، در عقدنامه، پرداخت مهریه را امضا نموده باشد.

ادرس دادگاه ها و مراجع قضایی تهران

عموما دادگاه ها و تشکیلات قضایی کشور به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می گردند.تشکیلات قضایی حقوقی عبارت هستند : از شورا های...

تفاوت وکیل پایه یک با وکیل پایه دو دادگستری چیست؟

چه تفاوتی میان وکیل پایه یک و وکیل پایه دو دادگستری وجود دارد؟ آیا این دو وکیل با هم تفاوتی دارند؟ مطابق قوانینی که در این...

نکات مهم در تنظیم قرارداد با وکیل

در تنظیم قرارداد با وکیل به چه نکاتی باید توجه کرد؟ چه کار کنم که یک قرارداد وکالت خیلی خوب و بدون مشکل داشته باشم؟ تنظیم...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.