نحوه گرفتن مهریه در عقد موقت

۲۴ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
گرفتن-مهریه-در-عقد-موقت
۱/۵ - (۱ امتیاز)

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۳ دقیقه

  • چگونه باید در عقد موقت مطالبه مهریه نمود؟
  • اگر عقد موقت ثبت نشده باشد، چطور می توان مهریه گرفت؟

همانطور که می دانید ی در دین اسلام و مذهب تشیع ما مبحثی به نام ازدواج موقت (صیغه) داریم. ازدواج موقت دارای جنبه های مثبت و منفی ایست که ما در این مطلب قصد پرداختن به آن را نداریم. بلکه هدف ما از نوشتن این مطلب کمک به خانم هایی است که می خواهند بعد از پایان یافته مدت صیغه، مهریه خود را مطالبه نمایند.

یکی از شروط مهم ضمن عقد ازدواج موقت، درواقع یکی از شروط صحت عقد موقت، مهریه است. تعیین مهریه در ازدواج موقت تا جایی مهم است که اگر مشخص نشود، عقد باطل خواهد بود. در نتیجه حتما باید پیش از انعقاد نکاح، بر سر آن توافق شده و میزان آن مشخص باشد. حتی این امکان وجود ندارد که عقد منعقد شود و بعدا میزان مهریه تعیین گردد. یا اینکه خانم خودش بخواهد که اصلا مهریه ای نداشته باشد. بلکه حتما باید مهریه وجود داشته و نوع و میزان آن به طور مشخص تعیین شود.

نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت


مطالبه مهریه در ازدواج موقت تفاوتی با ازدواج دائم ندارد البته در صورتی که ازدواج موقت در دفتر ثبت ازدواج، ثبت شده باشد. در اینصورت از دو راه می توان آن را پیگیری نمود:

  1. اجرای ثبت اسناد: با مراجعه به قسمت اجرای ثبت اسناد می توانید با استناد نمودن به سند رسمی ثبت عقد موقت، مهریه خود ار مطالبه نمایید.
  2. از طریق دادگاه: شما می توانید از طریق نوشتن دادخواست مطالبه مهریه و ارسال آن از طریق دفاتر خدمات قضائی، حکم دریافت مهریه خود را دریافت نمایید.

اگر عقد موقت ثبت نشده باشد، چگونه می توان مطالبه مهریه نمود؟


در اینجا اثبات وجود مهریه در عقد موقتی که ثبت نشده است، امر دشواریست. حال خانم باید برای دریافت مهریه خود ابتدا بتواند آن را در دادگاه به وسیله ادله اثبات دعوی، اثبات نماید تا بتواند رای دادگاه مبنی بر دریافت مهریه را بگیرد. در اینجا خانم باید دادخواستی مبنی بر دریافت صداق صیغه تهیه نماید و به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی ببرد. پس از تعیین وقت رسیدگی باید به دادگاه رفته و با ادله ای که در اختیار دارد، وجود ازدواج موقت و بعد وجود مهریه را در دادگاه اثبات نماید.

برای اثبات ادعا چند راه وجود دارد:

  • اقرار شوهر مبنی بر وجود مهریه نیز مهمترین دلیل برای اثبات است.
  • شهادت دو شاهد مرد و یا یک مرد و دو زن که عادل باشند.
آیا پرداخت مهریه در عقد موقت دچار مرور زمان می شود؟

خیر، برای پرداخت مهریه در عقد موقت، در صورتی که مدت عقد به پایان رسیده باشد، شمومل مرور زمان نمی شود. به همین دلیل مرد ملزم به پرداخت مهریه است و تا ان را پرداخت نکند، این دین بر ذمه ی او باقی خواهد بود.

آیا تعیین مهریه در ازدواج موقت اجباریست؟

بله، یکی از شروط صحت عقد موقت، مهریه است که بدون آن ازدواج باطل خواهد بود.

آیا در صورت پایان یافتن مدت صیغه، امکان دریافت مهریه وجود دارد؟

بله، زیرا دریافت مهریه در عقد موقت دچار مرور زمان نمی شود.

نشر اکاذیب چیست و چه مجازاتی دارد؟

فهرست مطالبمفهوم نشر اکاذیب و مجازات آننشر اکاذیب چیست؟جرم نشر اکاذیبمجازات نشر اکاذیببار اثباتی جرم مفهوم نشر اکاذیب و...

دفاع مشروع چیست؟

فهرست مطالبمفهوم دفاع مشروع و شرایط آنشرایط دفاع مشروعپرداخت دیه در دفاع مشروع ممکن است تابحال در مواقع زیادی واژه دفاع مشروع...

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در مورد تمام جرایم روند رسیدگی به این شکل است که در ابتدا، موضوع در دادسرا توسط بازپرس رسیدگی میشود. به عبارتی بازپرس وظیفه دارد...

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.