استشهادیه چیست؟

۹ دی, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
استشهاد محلی
۲.۵/۵ - (۲ امتیاز)

استشهادیه چیست؟


وقتی دعوایی در دادگاه مطرح  می شود هر کدام از طرفین باید ادله و مستنداتی برای ادعای خود بیاورند. قانون گذار در قانون چند ادله معتبر برای اثبات ادعا ذکر کرده است: اقرار، سوگند، شهادت شهود. یکی از ادله ای که در برخی دعاوی مورد استفاده قرار می گیرد استشهادیه است. استشهاد به نوعی شبیه شهادت شهود است زیرا متن استشهاد حاوی یکسری اظهارات است که شخص با امضای آن، ادعای درون متن را تایید می کند.

استشهادیه با شهادت شهود متفاوت است. زیرا در شهادت شهود، شاهدان در دادگاه حاضر شده و در مقابل قاضی بصورت شفاهی ادعای شخص را تایید می کنند اما در استشهاد این ادعا بصورت کتبی مورد تایید قرار می گیرد.

استشهادیه چیست؟


استشهادیه در لغت به معنای شاهد آوردن یا طلب شاهد کردن است. هرکسی که دعوایی را در دادگاه طرح می کند باید برای اثبات ادعای خود، ادله ای بیاورد و این ادله باید از ادله های مورد قبول قانون گذار باشد. استشهاد نیز معنایی مترادف با شهادت شهود دارد اما در قالب یک فرم و بصورت مکتوب است. در واقع در جایی که به هردلیلی امکان حضور شاهدان، در دادگاه نباشد، آن ها با امضای فرم استشهاد اظهارات شخص را تایید می کنند و فرد با بردن آن فرم به دادگاه، ادله ای در جهت تایید ادعای خود ارائه میکند.

استشهاد باید مطابق با عین واقعیت و حقیقت نوشته شود و سپس به امضای شاهدان معتبر برسد. اگر متن حاوی دروغ باشد جرم خواهد بود.

مجازات شهادت دروغ چیست؟

ادله اثبات دعوی کیفری

 

آیا ارزش استشهادیه با شهادت شهود برابر است؟


استشهادیه با شهادت شهود متفاوت است. زیرا در شهادت شهود، شاهدان در دادگاه حاضر شده و در مقابل قاضی بصورت شفاهی ادعا را تایید می کنند اما در استشهادیه این ادعا بصورت کتبی مورد تایید قرار می گیرد. از حیث اعتبار، اعتبارشهادت شهود به موجب متن قانون است، بنابراین اگر شخصی یکی از ادله های قانونی معتبر را برای تایید ادعای خود بیاورد مثلا دو شاهد مرد بیاورد، قاضی نمی تواند آن را رد کند اما استشهادیه از حیث درجه اعتبار با شهادت شهود برابر نیست و اینکه چه مقدار اعتبار دارد، وابسته به نظر قاضی پرونده است.

کاربرد استشهاد چیست؟


در جایی که شاهدان نمی خواهند به هر دلیلی شخصی که علیه او شهادت می دهند را ببینند و یا نمی خواهند به هر نحوی در دادگاه حاضر شوند، یا تعداد شاهدان انقدر زیاد است که امکان هماهنگی و حضور همه ی آن ها در دادگاه وجود نداشته باشد در این موارد به جای حضور آن ها در دادگاه، اقدام به تهیه فرم استشهادیه می کنند و به امضای آن ها می رسانند.

انواع استشهاد کدام اند؟


استشهادیه بسته به نوع دعوی می تواند کاربرد های مختلفی داشته باشد، به همین دلیل انواع مختلفی دارد. مهمترین انواع استشهادیه ها عبارت اند از:

  • استشهاد محلی
  • استشهاد اعسار
  • استشهاد محل سند ازدواج
  • استشهاد در خصوص حضور داشتن در دفترخانه
  • استشهاد توهین و افترا
  • استشهاد درخواست دفترچه بیمه خدمات درمانی روستایی

مشاوره حقوقی دادیاران

آیا جنسیت امضا کنندگان استشهادنامه اهمیت دارد؟

در امضای استشهادیه جنسیت امضا کنندگان اعم از اینکه خانم یا آقا باشند اهمیتی ندارد و فقط مهم است که امضا کنندگان افراد معتبری باشند.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای پایه یک دادگستری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در مورد تمام جرایم روند رسیدگی به این شکل است که در ابتدا، موضوع در دادسرا توسط بازپرس رسیدگی میشود. به عبارتی بازپرس وظیفه دارد...

اثبات مالکیت ملک

فهرست مطالبمالکیت چیست؟سند مالکیتمستندات لازم برای اثبات مالکیت ملکسندشاهدمبایعه نامهمتصرف بودناثبات مالکیت وراثمدارک اثبات...

چگونه فردی را ممنوع الخروج کنیم؟

فهرست مطالبتعریف ممنوع الخروجموارد منع خروجبدهکاران به دولت:مجرمان تبعه ی ایران :بدهکاران:مهریه:مدیران شرکت ها:زوجه:نحوه اطلاع...

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.