بیمه شخص ثالث چیست؟

۱۹ آبان, ۱۴۰۱ 0 مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیمه شخص ثالث
به این مطلب امتیاز دهید

بیمه شخص ثالث چیست؟

در این مطلب می خواهیم به بیمه شخص ثالث بپردازیم.


بیمه شخص ثالث

هنگامی که تصادفی رخ میدهد، همواره زیان های جانی و مالی بسیاری به دنبال آن تصادف اتفاق می افتد. حال راننده ی خودرویی که مقصر است، باید تمام خسارات بوجود آمده از آن تصادف را پرداخت نماید. پرداخت چنین خسارتی که ممکن است مبلغ بسیار زیادی نیز باشد،می تواند برای وی دشوار شود. از این رو بعد از جنگ جهانی اول و رواج پیدا کردن استفاده از اتومبیل ها، اولین بیمه خودرو برای پرداخت هزینه های ناشی از رانندگی و تصادفات در آن زمان در سال ۱۸۹۸ شکل گرفت.

در این بیمه فردی که صاحب اتومبیل است بصورت اقساطی یا یکجا مبالغی را جهت بیمه ی اتومبیل خود، به شرکت بیمه پرداخت می کند. درصورتیکه خسارتی وارد شود شرکت بیمه وارد عمل شده و آن خسارات حاصله را جبران می کند.

علت نام گذاری این بیمه به شخص ثالث این است که، در این جریان شخص اول صاحب اتومبیل، شخص دوم شرکت بیمه و شخص سوم (ثالث) فردی است که در اثر حادثه زیان دیده است. این بیمه از نوع بیمه های مسئولیت است و شامل تمام انواع زیان های جانی و مالی، به غیر از صاحب ماشین یا بیمه نامه می شود.

دیه تصادفات جرحی منجر به فوت

وکیل دیه

چه وسایلی باید بیمه ی ثالث داشته باشند؟

مطابق با قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل ثالث، کلیه وسایل نقلیه باید دارای این بیمه باشند. ماده۱ قانون:

کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و انواع یدک و تریلر متصل به وسایل مزبور و قطارهای راه آهن اعم از اینکه اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مسئول جبران خسارات بدنی و مالی هستند که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور یا محمولات آن‌ها به اشخاص ثالث وارد شود و موظفند بیمه شخص ثالث را تهیه نمایند. 

قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه موتوری زمینی در مقابل ثالث در سال ۱۳۸۷ به صورت طرح ۵ ساله به تصویب شورای نگهبان رسید.

اگر این بیمه را نداشته باشیم چه می شود؟

۱. به این دلیل که این بیمه از نوع بیمه های اجباری است، اگر شخصی این بیمه را نداشته باشد، پلیس می تواند او را در حین تردد جریمه نماید.

۲. شرکت های بیمه در موارد دیر تمدید نمودن بیمه ی ثالث، بابت هر تعداد روزی که تاخیر در تمدید بیمه داشته باشند، برای آنها جریمه تعیین کرده است.

۳. اگر شخصی در هنگام وقوع حادثه ای، این بیمه را نداشته باشد، باید خودش خساراتش را بپردازد. در واقع تمام خسارات را اعم از جانی و مالی، از صندوق بیمه پرداخت میکنند و بعد از راننده ی مقصر گرفته می شود.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای امور بیمه در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در مورد تمام جرایم روند رسیدگی به این شکل است که در ابتدا، موضوع در دادسرا توسط بازپرس رسیدگی میشود. به عبارتی بازپرس وظیفه دارد...

ورشکستگی چیست ؟ به چه کسی ورشکسته می گویند؟

فهرست مطالبشرایط تحقق ورشکستگی 1. تاجر بودن:2. عدم پرداخت بدهی:3. صدور حکم ورشکستگی:انواع ورشکستگیورشکستگی به تقصیرورشکستگی به...

اثبات مالکیت ملک

فهرست مطالبمالکیت چیست؟سند مالکیتمستندات لازم برای اثبات مالکیت ملکسندشاهدمبایعه نامهمتصرف بودناثبات مالکیت وراثمدارک اثبات...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.