مجازات تخریب آثار باستانی

۱۰ آبان, ۱۴۰۱ 1 مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
مجازات تخریب آثار باستانی
۵/۵ - (۱ امتیاز)

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

مجازات تخریب آثار باستانی


آثار باستانی و ملی بیانگر تاریخچه پر بار یک ملت است از این جهت سرمایه  ملی محسوب شده و برای افراد یک جامعه بسیار حائز اهمیت و ارزش است. این آثار چه بصورت شیء باشند چه بصورت یک بنا باشند تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی قرار دارند و در آنجا به ثبت رسیده اند. از انجا که سازمان میراث فرهنگی یک ارگان دولتی است پس می توان گفت که این آثار تحت حفاظت دولت قرار دارند. به همین منظور دولت نیز برای حفظ آنها قوانینی را وضع نموده است. در ادامه ابتدا به توضیح این جرم و ارکان آن و بعد به مجازات تخریب آثار باستانی می پردازیم.

تخریب آثار باستانی :


اگر به اموال و آثار باستانی ای که در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند؛ که شامل ابنیه، مساجد، اشیاء و ظروف و … هرآنچه که از گذشتگان برای ما باقی مانده است، لطمه ای وارد شود که موجب تخریب یا ناقص شدن همه یا بخشی از آن اموال شود. به موجب قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود. این اموال متعلق به تمام مردم سرزمین ایران است و برای همه حائز اهمیت است. به همین دلیل باید برای حفظ آن کوشید.

مجازات تخریب آثار باستانی :


ابتدا باید بدانیم چنانچه آثار باستانی ای مورد تخریب قرار بگیرد، هیچ فردی به تنهایی نمی تواند علیه تخریب کننده طرح دعوی نماید. زیرا این اموال تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی هستند. بنابراین مردم تنها می توانند به سازمان میراث فرهنگی اطلاع دهند. وظیفه طرح دعوی علیه مجرمان حوزه این جرم بر عهده سازمان میراث فرهنگی می باشد.

تخریب آثار باستانی و اموال تاریخی و فرهنگی جزو جرایم تعزیری می باشد. به همین دلیل در فصل نهم بخش تعزیرات قانون مجازات از ماده ۵۵۸ تا ۵۶۹ به حالت های مختلف آن پرداخته است.در ماده ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی به مجازات تخریب آثار باستانی پرداخته است:

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی

مراحل گرفتن پاسپورت

مراحل گرفتن پاسپورت برای دریافت باید به کجا مراجعه کنم؟ برای سفر به خارج از کشور، شما نیازمند گذرنامه هستید. ویزا یا...

نحوه ی گرفتن وکیل معاضدتی

افراد برای برخورداری از دادرسی عادلانه، طرح دعوا یا دفاع در برابر دیگری، از حق داشتن وکیل برخوردارند. این حق در قانون اساسی و...

چگونه وکیل را عزل کنیم؟ لایحه عزل وکیل

وکالت یک عقد جایز است. به این معنا که هر یک از طرفین حق فسخ وکالت را دارد.عزل و استعفای وکیل عمل حقوقی یک طرفه است.دراین مقاله...

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه ثبت شده است.