ضمانت اجرای عدم از پرداخت نفقه

توسط : آبان 10, 1400 0
گروه وکلای دادیاران

ضمانت اجرای عدم از پرداخت نفقه

مطابق قانون ایران در روابط بین زوجین، مرد ملزم به پرداخت نفقه به همسر خویش است. زیرا که براساس قانون خانم وظیفه ای برای اشتغال ندارد و مرد نان آور خانواده است. حتی در صورتی که خانم شاغل هم باشد و برای خود درآمد داشته باشد باز هم آقا ملزم به پرداخت مبلغ نفقه می باشد. هرچند که در جوامع امروزی جمعیت نسبتا زیادی از خانواده ها بر اساس تلاش مشترک مرد و زن در خارج از خانه، زندگی خود را می گردانند. اما به هرحال در ادامه ی این مطلب به تعریف نفقه و ضمانت اجرای کیفری عدم پرداخت نفقه می پردازیم.


نفقه چیست؟

نفقه وجه یا مالی است که مرد پس از عقد ازدواج وظیفه دارد برای رفع نیازهای همسرش به او بپردازد.براساس ماده 1107 قانون مدنی، نفقه عبارت است از:

 « همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. »

نکات:

  •  براساس ماده 1106 قانون مدنی نفقه تنها در ازدواج دائم برعهده مرد می باشد.
  • در ازدواج موقت چنانچه شرط شده باشد و مرد پذیرفته باشد برعهده مرد قرارمی گیرد. بنابراین عدم پرداخت نفقه در ازدواج موقت مشکلی را ایجاد نمی کند.
  • شرط دیگر پرداخت نفقه نیز این است که خانم از مرد تمکین نماید.
  • میزان نفقه نیز با توجه به عرف منطقه و شأن خانوادگی خانم متغیر می باشد.

مفهوم تمکین والزام به آن

طلاق از طریق نفقه

 ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه:

1-ضمانت اجرای حقوقی

2-ضمانت اجرای کیفری

 

(1) ضمانت اجرای حقوقی

براساس ماده 1111 قانون مدنی چنانچه مرد نفقه نپردازد در اینجا خانم باید به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست مطالبه ی نفقه بدهد:

« زن میتواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع کند در این صورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد.»

بعد از رسیدگی دادگاه به موضوع، اگر مرد توانایی پرداخت مبلغ نفقه را داشته باشد، باید مبلغ نفقه را به خانم بپردازد. در صورت عدم پرداخت نفقه بصورت عمدی، مطابق ماده 1129 قانون مدنی دادگاه می تواند او را مجبور به پرداخت نفقه کند.

« در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او بدادن نفقه زن می‌ تواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق مینماید ‌همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.»

اما چنانچه نپرداختن نفقه به دلیل ناتوانی مالی مرد باشد، در اینجا برای خانم در صورت وجود یکسری دلایل خاصی حق طلاق بوجود می آید.

(2) ضمانت اجرای کیفری

قانون گذار به دلیل اهمیت بحث نفقه، برای ترک نفقه مجازات کیفری نیز مشخص نموده است. براساس ماده 642 قانون مجازات اسلامی مجازات عدم پرداخت نفقه افراد واجب النفقه حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه مشخص شده بود. اما با تصویب ماده 53 قانون حمایت از خانواده، ماده فوق نسخ گردید. در اینجا بصورت جایگزین برای شخصی که ترک نفقه نموده، به حبس شش ماه تا دو سال (تعزیری درجه شش) محکوم می شود.

  • این جرم نیازمند شکایت خانم می باشد .به موجب ماده 104 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، از جمله جرایم قابل گذشت است.
  • بار اثبات عدم پرداخت نفقه به خانم، بر عهده ی خانم می باشد.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای امور خانواده در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

تنفیذ طلاق چگونه است؟

تنفیذ طلاق چگونه است؟ طلاق به عنوان آخرین راهکار برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است و همواره تلاش شده تا زوجین مجددا کنار...

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟ وقتی دعوایی در دادگاه مطرح  می شود هر کدام از طرفین باید ادله و مستنداتی برای ادعای خود بیاورند. قانون...

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی طلاق یکی از راه کار های قانون گذار برای پایان دادن به زندگی مشترکیست که زن یا شوهر دیگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.