مدیرتصفیه کیست؟ چه وظایفی دارد

توسط : آبان 18, 1400 0
مدیر تصفیه

مدیرتصفیه کیست؟ چه وظایفی دارد؟

وقتی که تاجری یا شرکتی ورشکسته می شود، ناتوان از رسیدگی به امور مالی می شود. به همین دلیل برای رسیدگی به امور مالی او، اعم از بدهی ها و طلب ها، توسط دادگاه برای او مدیرتصفیه تعیین می شود.


مدیر تصفیه کیست؟

مدیر تصفیه فرد مورد اعتمادیست که توسط دادگاه برای رسیدگی به امورات مالی فرد یا شرکت ورشکسته انتخاب می شود. یعنی اگر مطالباتی داشته باشد آنها را پیگیری می کند. اگر بدهی داشته باشد آنها را با توجه به اموال ورشکسته پرداخت می نماید. یا اگر نیاز باشد که قراردادی بسته شود یا دعوایی در دادگاه مطرح گردد آنها را انجام می دهد. به دلیل اهمیت بسیار در امین و مورد اعتماد بودن مدیرتصفیه، او را دادگاه انتخاب می کند. براساس ماده 440 قانون تجارت، دادگاه ضمن حکم ورشکستگی یا نهایتا ظرف 5 روز باید مدیرتصفیه را انتخاب کند.

تاجر ورشکسته یا صاحبان شرکت ورشکسته باید بطور کامل دفاتر و اسناد و مدارک را به مدیرتصفیه تحویل دهند. مدیرتصفیه نیز باید از تمام اموال و دارایی و طلب ها و بدهی های شخص ورشکسته صورت برداری کند.

انتخاب مدیرتصفیه برای انواع شرکت ها

1)شرکت های سهامی، با مسئولیت محدود و تعاونی:

براساس ماده 213 ق.ت وظیفه ی تصفیه ی امور شرکت های فوق بعد از ورشکستگی بر عهده ی مدیر یا مدیران آن شرکت است. مگر اینکه در اساسنامه ی شرکت یا براساس رای اکثریت مجمع عمومی ،برای تصفیه امور شرکت، نحوه دیگری را مقرر کرده باشند.

تقسیم دارایی ها نیز براساس ماد 215 ق.ت بعد از سه مرتبه اعلان در مجله رسمی و یکی از جراید و گذشت یک سال از تاریخ اولین اعلان در مجله، صورت می پذیرد.

2)شرکت های تضامنی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی:

اختیار تصفیه ی امور شرکت بر عهده ی مدیر یا مدیران آن است. در اینجا بر اساس ماده 204 قانون تجارت، شرکاء ضامن می توانند از بین خودشان یا از افراد خارج از خودشان، فردی را برای اداره ی امور تصفیه شرکت انتخاب نمایند. در شرکت های مختلط سهامی و غیر سهامی شرکاء غیر ضامن حق دارند یک یا چند نفر را برای نظارت بر امر تصفیه انتخاب کنند.

حقوق تجاری وشرکتی در مشهد

وکیل امور مالی

نحوه تنظیم قرار داد2

وظایف

ماده 207 قانون تجارت مصوب 1311 بدین صورت وظایف مدیرتصفیه را بیان می کند:

وظیفه ی متصدیان تصفیه ،خاتمه دادن به کار های جاری ،اجرای تعهدات ،وصول مطالبات و تقسیم دارایی شرکت است به ترتیب مقرر در مواد 208،209،210،211،212.

همانطور که در ماده میبینید ،4 وظیفه قانون گذار به عنوان وظایف مدیر تصفیه مشخص کرده است.

ماده 208 ق.ت: اگر برای اجرای تعهدات شرکت معاملات جدیدی لازم شود متصدیان تصفیه انجام خواهند داد.

ماده 209 ق.ت: متصدیان تصفیه حق دارند شخصاً یا به توسط وکیل از طرف شرکت محاکمه کنند.

ماده 210 ق.ت: متصدی تصفیه وقتی حق اصلاح و تعیین حکم دارد که شرکاء ضامن به او اجازه داده باشند. مواردی که به حکم قانون حکمیت اجباری است از این قاعده مستثنی است

ماده 211 ق.ت: آن قسمت از دارایی شرکت که در مدت تصفیه محل احتیاج نیست به طور موقت بین شرکاء تقسیم می‌شود. ولی متصدیان تصفیه باید معادل قروضی که هنوز موعد تادیه آن نرسیده است و همچنین معادل مبلغی که در حساب بین شرکاء مورد اختلاف است موضوع نمایند.

ماده 212ق.ت: متصدیان تصفیه حساب شرکاء را نسبت به هم و سهم هر یک از شرکاء را از نفع و ضرر معین می‌کنند. رفع اختلاف در تقسیم به‌ محکمه بدایت رجوع می‌شود.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای امور مالی در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

تفاوت شرکت سهامی عام با شرکت سهامی خاص چیست؟

تفاوت شرکت سهامی عام با شرکت سهامی خاص چیست؟ یکی از عوامل چرخش سرمایه شرکت ها هستند و از نظر اقتصاد بسیار با اهمیت اند. در...

چک بابت حسن انجام کار

صدور چک بابت حسن انجام کار مطالبه ی چک و سفته از جهت انجام درست کار به یکی از راه های مرسوم اطینان خاطر برای کارفرمایان تبدیل...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.