نحوه شکایت از فردی که در شهر دیگر است | محل طرح دعوا

توسط : ۴ بهمن, ۱۴۰۰ 0
محل-طرح-دعوا
۴/۵ - (۲ امتیاز)

نحوه شکایت از فردی که در شهر دیگر است| محل طرح دعوا


اگر شاکی در شهر دیگری باشد، در دادگاه کجا باید اقامه دعوی کنیم؟ محل طرح دعوای حقوقی کجاست؟ محل طرح دعوای کیفری کدام شهر است؟

گاهی اوقات پیش می آید که می خواهیم دعوایی طرح کنیم اما شخصی که می خواهیم از او شکایت کنیم در شهر دیگری ساکن است. در اینجا باید بین محل طرح دعوای کیفری و محل طرح دعوای حقوقی تفکیک قائل شویم.

محل طرح دعوای حقوقی


در مورد محل طرح دعوا در امور حقوقی به طور کلی باید دعوی در دادگاه محل اقامت خوانده مطرح شود. مگر در مواردی که دعوی در مورد مال غیر منقول باشد، که در آن جا دعوی باید در دادگاهی اقامه شود که مال غیرمنقول در حوزه آن واقع شده است.

در صورتی که محل اقامت خوانده مشخص نباشد، خواهان می تواند دعوی را در دادگاه محل اقامت خودش مطرح کند.

” ماده ۱۱ قانون آیین دادرسی مدنی:

دعوا باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده، در حوزه قضایی آن اقامتگاه دارد و اگر خوانده در ایران اقامتگاه نداشته باشد، در صورتی که در ایران محل سکونت موقت داشته باشد، در دادگاه همان محل باید اقامه گردد و هرگاه در ایران اقامتگاه و یا محل سکونت موقت نداشته ولی مال غیرمنقول داشته باشد، دعوا در دادگاهی اقامه می‌شود که مال غیرمنقول در حوزه آن واقع است و هرگاه مال غیرمنقول هم نداشته باشد، خواهان در دادگاه محل اقامتگاه خود اقامه دعوا خواهد کرد.
تبصره- حوزه قضایی عبارت است از قلمرو یک بخش یا شهرستان که دادگاه در آن واقع است. تقسیم بندی حوزه قضایی به واحدهایی از قبیل مجتمع یا ناحیه، تغییری در صلاحیت عام دادگاه مستقر در آن نمی‌دهد.”

آدرس دادگاه های مشهد

مراحل دادگاه به زبان ساده

نحوه شکایت از فردی که آدرس ندارد

 

محل طرح دعوای کیفری


محل طرح دعوای کیفری در آن جایی که متشاکی (کسی که از او شکایت داریم) در شهر دیگری ساکن است، مثلا شاکی در تهران و متشاکی در مشهد است؛ در اینجا باید اصلا محل اقامت شاکی یا متشاکی اهمیتی ندارد زیرا دعوی باید در دادگاهی اقامه شود که جرم در حوزه قضائی آن اتفاق افتاده (محل وقوع جرم) است.

مشاوره حقوقی دادیاران

 

در فرضی که شخصی مرتکب چند جرم شده است و هر کدام در یک حوزه قضائی متفاوت است مثلا در بجنورد، مشهد و بیرجند مرتکب جرم است، در اینجا باید دید که کدام جرم از اهمیت بیشتری برخوردار است، دعوی باید در دادگاه آن حوزه اقامه شود.

اما گاهی تمام این جرایم از ارزش یکسانی برخوردار هستند، در اینصورت هر حوزه ای که زودتر متهم را دستگیر کند، صلاحیت رسیدگی به جرایم او را دارد.

” ماده ۳۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری:

متهم در دادگاهی محاکمه می شود که جرم در حوزه آن واقع شود. اگر شخصی مرتکب چند جرم در حوزه‏ های قضائی مختلف گردد، رسیدگی در دادگاهی صورت می گیرد که مهمترین جرم در حوزه آن واقع شده باشد. چنانچه جرائم ارتکابی از حیث مجازات مساوی باشد، دادگاهی که مرتکب در حوزه آن دستگیر شود، به همه آنها رسیدگی می کند. در صورتی که متهم دستگیر نشده باشد، دادگاهی که ابتداء تعقیب در حوزه آن شروع شده است، صلاحیت رسیدگی به تمام جرائم را دارد.”

 

گروه حقوقی دادیاران _ وکیل پایه یک دادگستری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

قصور پزشکی و نحوه شکایت از پزشک

مدت زمان تخمینی مطالعه: 0 دقیقه فهرست مطالبچطور از پزشک بابت قصور پزشکی شکایت کنیم؟قصور پزشکی، تقصیر پزشکی و تخلفات پزشکی به...

پزشکی قانونی کجاست و چه وظایفی دارد ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالبپزشکی قانونی کجاست؟وظایف پزشکی قانونیتشخیص علل مرگوظایف پزشکان و کارشناسان پزشکی...

شورای حل اختلاف در چه مواردی صلاحیت رسیدگی دارد

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالبدر چه مواردی شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی قضایی می باشد؟صلاحیت شورای حل...

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.