آیا رعایت نکردن تعرفه ی خدمات درمانی مجازات دارد؟

۲ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
عدم رعایت تعرفه خدمات درمانی
به این مطلب امتیاز دهید

آیا رعایت نکردن تعرفه ی خدمات درمانی مجازات دارد؟


اگر تعرفه ی خدمات درمانی رعایت نشود، آیا مجازاتی در پی خواهد داشت؟ چه مجازاتی؟

تمام گروه مشاغلی که مرتبط با رشته ی پزشکی هستند، و به نوعی درمان انجام می دهند موظف هستند که مطابق تعرفه ی مقرری که هر ساله توسط دولت اعلام می شود، خدمات درمانی را ارائه دهند. این تعرفه مطابق با شرایط جامعه و در نظر گرفتن منافع هر دو طرف تعیین می شود که اغلب مبلغی منصفانه است.

حال اگر هر کدام از این مراکز درمانی یا پزشکان و دندانپزشکان و … بر اساس این تعرفه خدمات خود را ارائه ندهند، یعنی با مبلغی بیش از آن چه در بخشنامه ی جدید ابلاغ شده است، خدمات ارائه دهد، عواقبی برای آن ها به دنبال خواهد داشت.

 

قصور پزشکی و نحوه شکایت از پزشک

 

از آن جا که مشاغل حوزه پزشکی، از مشاغل حیاتی جامعه هستندو بسیار حائز اهمیت اند، آیین نامه ای به نام “‌آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلان حرفه‌های پزشکی و وابسته” وجود دارد که در آن در مورد تخلفات صنف پزشکان پرداخته است. در این آیین نامه حدود اختیارات و همچنین تخلفات این صنف تعیین شده است.

در ماده ۱۰ این آیین نامه در خصوص الزام پزشکان به رعایت تعرفه ی خدمات درمانی اشاره کرده است:

“‌ ماده ۱۰ ‌آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلان حرفه‌های پزشکی و وابسته:

 شاغلان حرفه‌ های پزشکی و وابسته مکلفند تعرفه‌ های خدمات درمانی مصوب ابلاغ شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی‌ را رعایت کنند.”

 

 

در صورت عدم رعایت تعرفه ی قانونی خدمات درمانی، چه مجازاتی خواهد داشت؟


اگر پزشک یا مرکز درمانی ای اقدام به دریافت حق ویزیت، بیش از مبلغ تعیین شده نماید، علارغم این که این اقدام آن ها غیر اخلاقی است، یک تخلف انضباطی نیز محسوب می شود. به همین منظور یکی از مجازات های زیر در مورد آن مجموعه یا شخص پزشک، اعمال خواهد شد:

” ۱. توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی و نشریه نظام پزشکی محل یا الصاق رای در تابلو اعلانات نظام پزشکی محل.

۲.  محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته از سه ماه تا یک سال در محل ارتکاب تخلف.

۳. محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته ، از سه ماه تا یک سال در تمام کشور.”

 

مشاوره حقوقی دادیاران

 

همچنین سو ء استفاده کردن از شرایط و اقدام به سودجویی در ارائه خدمات نیز به عنوان یک جرم در ماده ۴ قانون ‌قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی، دارای مجازات است:

‌” ماده ۴ قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی:

ایجاد و یا ارائه خدمات مازاد بر احتیاج به منظور سودجویی و یا دخل و تصرف در صورتحساب و دریافت اضافه از نرخ های اعلام شده از‌ ناحیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جرم محسوب شده و متخلف به مجازات های زیر محکوم می‌ گردد:

  • مرتبه اول – جریمه نقدی به میزان دو برابر اضافه دریافتی از بیماران، توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی.‌
  • مرتبه دوم – جریمه نقدی به میزان پنج برابر اضافه دریافتی از بیماران، لغو پروانه مسئول فنی، توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی
  • مرتبه سوم – جریمه نقدی به میزان ده برابر اضافه دریافتی از بیماران، لغو پروانه مسئول فنی، لغو پروانه تأسیس، توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی.

‌تبصره: میزان حق‌ العلاج بیماران از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام خواهد شد.”

 

گروه حقوقی دادیاران _ وکیل کیفری
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

دیه تصادفات جرحی و منجر به فوت

فهرست مطالبدیه تصادفات جرحی منجر به فوت و نکات آناقدامات اولیه پس از یک تصادف جرحیدریافت کروکی و اصالت بیمه نامه شخص ثالثارسال...

دادگاه کیفری کجاست، انواع دادگاه کیفری و نحوه اعتراض به رای دادگاه کیفری

فهرست مطالبدادگاه کیفری کجاست؟دادگاه کیفری چه اجزایی دارد؟دادسرا کجاست؟دادسرا چه اعضایی دارد؟انواع دادگاه کیفری ؟ هنگامی که...

سجل کیفری و نکات مرتبط با آن

فهرست مطالبسجل کیفری و نکات مرتبط با آنآیا هر جرمی مرتکب شویم در سجل کیفری ثبت می گردد؟محکومیت موثر کیفری چیست؟بعد از چه مدت...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.