آیا وقف مال مشاع امکان پذیر است؟

۱۴ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
به این مطلب امتیاز دهید

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۴ دقیقه

آیا امکان وقف مال مشاع قبل از افراز وجود دارد؟

چطور می توان مال مشاعی را وقف نمود؟

اگر سایر شرکا به این وقف راضی نبودند، چه می شود؟

همانطور که می دانید اموال مشاع، آن دست از اموالی هستند که مالکیت آن بین دو یا چند نفر مشترک است. همچنین وقف نیز یکی از عقود مندرج در قانون مدنی است که از شرع اسلام گرفته شده است که شرایط مختص به خودش را دارد و قوانین خاصی بر آن بار می شود که گاها قابل بازگشت نیست. بنابراین وقف کردن مال مشاع یکی از موضوعاتی است که باید به آن بپردازیم و ببینیم آیا صحیح است یا خیر؟

مال مشاع چیست؟


به مالی که بین دو یا چند نفر مشترک بوده و تمام شرکا به نسبت سهم خود در ذره ذره ی مال شریک هستند، مال مشاع می گویند.

در نتیجه یک نفر نمی تواند به تنها برای مال مشاع مورد نظر تصمیم بگیرد.

افراز یعنی چه؟


هنگامی که مال مشاعی که میان چند نفر مشترک بوده، با توجه به میزان سهم مالکانه ی هر فردی تقسیم شود و سهم هریک از شرکا بطور مشخص تعیین گردد، افراز صورت گرفته است. به مالی که تنها یک مالک دارد، حال چه از ابتدا یک مالک داشته و چه در اثر افراز تقسیم شده است، مال مفروز گفته می شود.

هنگامی که مالی به صورت مفروز باشد، شخص می تواند به راحتی آن را وقف نماید یا هر تصرف دیگری که می خواهد در مالش انجام دهد.

نحوه فروش ملک مشاع

افراز و تفکیک ملک چه تفاوتی با هم دارند؟

مفهوم اراضی موات چیست؟

وقف چیست؟


یکی از عقودی که در قانون مدنی آمده است، عقد وقف است. در وقف شخصی مالی از اموالش را در جهت استفاده و منفعت یک عده ی مشخص یا به صورت عام المنفعه می بخشد. در واقع مالی که وقف می شود باید جزو آن دسته از اموالی باشد که بتوان از منفعت آن استفاده نمود و اصل مال از بین نرود. مالی که وقف می شود دیگر قابل فروش خواهد بود.

آیا وقف مال مشاع امکان پذیر است؟


اگر به قانون مدنی رجوع کنیم در ماده ۵۸ قانون گذار بیان کرده است که در وقف یک مال، اینکه مال مشاع یا مفروز باشد، مهم نیست و می توان آن را وقف نمود. در واقع تنها شرط مهم در وقف این است که آن مال از دسته ی اموالی باشد که در صورت استفاده، اصل مال باقی مانده و تنها از منفعت آن بتوان بهره برد.

“ماده ۵۸ قانون مدنی:

فقط وقف مالی جائز است که با بقاء عین بتوان از آن منتفع شد اعم از اینکه منقول باشد یا غیر منقول مشاع باشد یا مفروز.”

مشاوره حقوقی دادیاران
آیا یکی از شرکا می تواند کل یک مال مشاع را وقف کند؟

در اینجا وقف تمام یک مالی که مشاع است بدون اجازه ی سایر شرکا صحیح نیست. هر شریکی تنها می تواند به میزانی که سهم دارد، از مال مورد نظر خود وقف نماید. در صورتی که شخصی کل مال مشاعی را وقف نماید، آن وقف نسبت به سهم سایر شرکا باطل است. اما نسبت به سهم خود شخص، صحیح می باشد.

در چه صورتی می توان از وقف اموال مشاع رجوع کرد؟

تنها تا زمانی که وقف به طور کامل محقق نشده و قبض مال صورت نگرفته است، شخص می تواند از تصمیم خود منصرف شود. اما به محض این که قبض (تحویل دادن عین مال) صورت گرفت دیگر امکان رجوع از وقف وجود ندارد.

گروه حقوقی دادیاران _ وکیل ملکی
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در مورد تمام جرایم روند رسیدگی به این شکل است که در ابتدا، موضوع در دادسرا توسط بازپرس رسیدگی میشود. به عبارتی بازپرس وظیفه دارد...

چگونه حکم تخلیه بگیریم؟

فهرست مطالبقرارداد اجارهاجاره نامهاجاره نامه عادی اجاره نامه رسمیدلایل گرفتن حکم تخلیهمدارک لازم جهت گرفتن حکم تخلیهگرفتن حکم...

سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است؟

سامانه ثنا چیست؟ آیا برای ثبت شکایت حتما باید در سامانه ثنا ثبت نام کنم؟ نحوه ثبت نام کردن در سامانه ثنا چگونه...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.