آیا وقف مال مشاع امکان پذیر است؟

۱۴ اسفند, ۱۴۰۰ 1 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
به این مطلب امتیاز دهید
  • آیا امکان وقف مال مشاع قبل از افراز وجود دارد؟
  • چطور می توان مال مشاعی را وقف نمود؟
  • اگر سایر شرکا به این وقف راضی نبودند، چه می شود؟

مشاوره فوری با وکیل

در رابطه با وقف مال مشاع نیاز به مشاوره دارید ؟

درخواست مشاوره تلفنی
 11  وکیل آنلاین

همانطور که می دانید اموال مشاع، آن دست از اموالی هستند که مالکیت آن بین دو یا چند نفر مشترک است. همچنین وقف نیز یکی از عقود مندرج در قانون مدنی است که از شرع اسلام گرفته شده است که شرایط مختص به خودش را دارد و قوانین خاصی بر آن بار می شود که گاها قابل بازگشت نیست. بنابراین وقف کردن مال مشاع یکی از موضوعاتی است که باید به آن بپردازیم و ببینیم آیا صحیح است یا خیر؟

مال مشاع چیست؟

به مالی که بین دو یا چند نفر مشترک بوده و تمام شرکا به نسبت سهم خود در ذره ذره ی مال شریک هستند، مال مشاع می گویند.

در نتیجه یک نفر نمی تواند به تنها برای مال مشاع مورد نظر تصمیم بگیرد.

افراز یعنی چه؟

هنگامی که مال مشاعی که میان چند نفر مشترک بوده، با توجه به میزان سهم مالکانه ی هر فردی تقسیم شود و سهم هریک از شرکا بطور مشخص تعیین گردد، افراز صورت گرفته است. به مالی که تنها یک مالک دارد، حال چه از ابتدا یک مالک داشته و چه در اثر افراز تقسیم شده است، مال مفروز گفته می شود.

هنگامی که مالی به صورت مفروز باشد، شخص می تواند به راحتی آن را وقف نماید یا هر تصرف دیگری که می خواهد در مالش انجام دهد.

وقف چیست؟

یکی از عقودی که در قانون مدنی آمده است، عقد وقف است. در وقف شخصی مالی از اموالش را در جهت استفاده و منفعت یک عده ی مشخص یا به صورت عام المنفعه می بخشد. در واقع مالی که وقف می شود باید جزو آن دسته از اموالی باشد که بتوان از منفعت آن استفاده نمود و اصل مال از بین نرود. مالی که وقف می شود دیگر قابل فروش خواهد بود.

آیا وقف مال مشاع امکان پذیر است؟

اگر به قانون مدنی رجوع کنیم در ماده ۵۸ قانون گذار بیان کرده است که در وقف یک مال، اینکه مال مشاع یا مفروز باشد، مهم نیست و می توان آن را وقف نمود. در واقع تنها شرط مهم در وقف این است که آن مال از دسته ی اموالی باشد که در صورت استفاده، اصل مال باقی مانده و تنها از منفعت آن بتوان بهره برد.

“ماده ۵۸ قانون مدنی:

فقط وقف مالی جائز است که با بقاء عین بتوان از آن منتفع شد اعم از اینکه منقول باشد یا غیر منقول مشاع باشد یا مفروز.”

مشاوره حقوقی دادیاران

آیا یکی از شرکا می تواند کل یک مال مشاع را وقف کند؟

در اینجا وقف تمام یک مالی که مشاع است بدون اجازه ی سایر شرکا صحیح نیست. هر شریکی تنها می تواند به میزانی که سهم دارد، از مال مورد نظر خود وقف نماید. در صورتی که شخصی کل مال مشاعی را وقف نماید، آن وقف نسبت به سهم سایر شرکا باطل است. اما نسبت به سهم خود شخص، صحیح می باشد.

در چه صورتی می توان از وقف اموال مشاع رجوع کرد؟

تنها تا زمانی که وقف به طور کامل محقق نشده و قبض مال صورت نگرفته است، شخص می تواند از تصمیم خود منصرف شود. اما به محض این که قبض (تحویل دادن عین مال) صورت گرفت دیگر امکان رجوع از وقف وجود ندارد.

مشاوره فوری با وکیل

در رابطه با وقف مال مشاع نیاز به مشاوره دارید ؟

درخواست مشاوره تلفنی
 10  وکیل آنلاین

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی

نحوه ی گرفتن وکیل معاضدتی

افراد برای برخورداری از دادرسی عادلانه، طرح دعوا یا دفاع در برابر دیگری، از حق داشتن وکیل برخوردارند. این حق در قانون اساسی و...

چگونه وکیل را عزل کنیم؟ لایحه عزل وکیل

وکالت یک عقد جایز است. به این معنا که هر یک از طرفین حق فسخ وکالت را دارد.عزل و استعفای وکیل عمل حقوقی یک طرفه است.دراین مقاله...

همه چیز در رابطه با ضبط صدا برای دادگاه و شکایت، ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات جرم

روش های اثبات دعوا در قانون آیین دادرسی کیفری و مدنی تصریح شده است. شهادت، قسامه، علم قاضی و اقرار از ادله اثبات در امور کیفری و...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه ثبت شده است.