نحوه اثبات چک مفقودی

۱۱ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
نحوه-اثبات-چک-مفقودی
۴/۵ - (۱ امتیاز)

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۵ دقیقه

نحوه اثبات چک مفقودی و سرقتی


 • چطوری اثبات کنم که چکم گم شده است؟
 • آیا راهی هست که جلوی وصول چک مفقودی را گرفت؟
 • آیا اعلام دروغ چک مفقودی، جرم است؟

در این مطلب می خواهیم در مورد نحوه اثبات چک مفقودی و جلوگیری از وصول آن بپردازیم.

چک چیست؟


چک برگه ی مخصوصی چاپی ایست که شما با پر کردن آن، به بانک دستور می دهید تا از حساب شما مبلغ مشخصی را در تاریخ تعیین شده به فرد دیگری ارائه دهند.

مراحل اعلام چک مفقودی


 • در مرحله اول شما باید به بانک صادر کننده ی چک، دستور بدهید تا وجه چک مذکور را نپردازد. شما باید به بانک مراجعه نمایید و با پرکردن فرم مخصوص چک های مفقودی یا سرقت شده، به بانک دستور می دهید تا وجه چک مذکور را به شخص وصول کننده نپردازد. بانک نیز بعد از تطابق هویت، دستور عدم پرداخت وجه چک را برای مدت یک هفته صادر می کند.
 • مرحله دوم این است که شخص باید ظرف مدت یک هفته ای که چک متوقف شده است به مراجع قضائی مراجعه کرده و گواهی مفقود شدن چک را از آن مرجع دریافت کند.
 • در مرحله سوم شخص باید گواهی مفقودی ای که از مرجع قضائی دریافت کرده است را به بانک مذکور تحویل دهید. در صورتی که یک هفته ای که بانک چک را مسدود کرده بود گذشته باشد و شخص گواهی مرجع قضائی را در این یک هفته تحویل بانک نداده باشد، اگر کسی که چک در دست اوست برای وصول به بانک مراجعه کند، بانک وجه چک را به او می پردازد.
” ماده ۱۴ قانون صدور چک:

صادرکننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد. بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌نماید…”

نحوه اثبات چک مفقودی


برای اثبات یک ادعا باید از طریق ادله ی اثبات دعوی که توسط قانون گذار بیان شده است، اقدام نمود. از این رو برای اثبات چک مفقودی نیز می توان از ادله ی زیر استفاده نمود:

 1. شهادت: اگر شما برای اثبات مفقود شدن یا به سرقت رفتن چک خود، شاهدانی دارید، می توانید از آن ها بخواهید که شهادت دهند.
 2. گزارش کلانتری: در صورتی که در هنگام سرقت چک، به کلانتری مراجعه کنید و گزارش آن نوشته شده باشد می توانید از آن استفاده کنید.
 3. انتشار آگهی: می توانید آگهی ای مبنی بر گم شدن چک خود در روزنامه منشتر نمایید تا اثبات کنید که چک شما مفقود شده است.
مشاوره حقوقی دادیاران

مجازات اعلام مفقودی چک به دروغ چیست؟


مطابق ماده ۱۴ قانون صدور چک اگر کسی به دروغ، اعلام مفقودی یا سرقت چک نماید، مجازات خواهد شد.

” ماده ۱۴ قانون صدور چک:

دارنده چک می‌تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد…”

همانطور که مشاهده می کنید در ماده ۱۴ جهت مجازات اعلام دروغ مفقودی چک، به مجازات های ماده ۷ قانون صدور چک، ارجاع داده است.

“ماده ۷ قانون صدور چک:

هرکس بزه صدور چک بلامحل گردد به شرح ذیل محکوم خواهد شد:
الف – چنانچه مبلغ مندرج در متن چک کمتر از ده میلیون ریال باشد به حبس تا حداکثر شش ماه محکوم خواهد شد.
ب – چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال باشد از شش‌ماه تا یک‌سال حبس محکوم خواهد شد.
ج – چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از پنجاه میلیون ریال بیشتر باشد به حبس از یک سال تا دو سال و ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت دو سال محکوم خواهد شد و در صورتی که صادر کننده چک اقدام به صدور چک‌های بلامحل نموده باشد مجموع مبالغ مندرج در متون چک‌ها ملاک عمل خواهد بود.
تبصره (الحاقی ۱۳۸۲/۰۶/۰۲) – این مجازات شامل مواردی که ثابت شود چک‌های بلامحل بابت معاملات نامشروع و یا بهره ربوی صادر شده، نمی‌ باشد.”

نکات مهم


 • چنانچه چک مفقودی شما مبلغش زیر ۲۰ میلیون تومان است باید به شورای حل اختلاف و در صورتی که مبلغ چک بالای ۲۰ میلیون تومان باشد به دادسرا باید مراجعه کنید.
 • اگر چک شما سرقت شده باشد، باید فقط به دادسرا مراجعه کنید و مبلغ چک اهمیتی ندارد.
 • حتما توجه داشته باشید که شما تنها یک هفته بعد از مراجعه به بانک و انسداد چک، فرصت دارید تا اقدام به شکایت کیفری نمایید.

آیا سوء استفاده از چک سفید امضا جرم است؟

فهرست مطالبچک سفید امضاموارد استفاده از چک سفید امضا:روش جلوگیری از سوء استفاده از چک سفید امضامجازات سوء استفاده از چک سفید...

شکایت چک از طریق اجرائیه اداره ی ثبت و شکایت حقوقی چک

فهرست مطالبچک حقوقی چیست؟نحوه مطالبه وجه چک حقوقی:نحوه پیگیری چک از طریق اداره ثبت:نکاتی برای پیگیری از طریق ثبت:نحوه طرح شکایت...

مستثنیات دین

هنگامی که شخصی ناتوان از پرداخت بدهی های خود در مقابل طلبکارانش باشد، بعد از گذشت یکسری شرایط خاص که در ادامه بیان میکنیم،...

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.