وضعیت مهریه در طلاق غیابی

۲۳ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
۴/۵ - (۲ امتیاز)

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۳ دقیقه

  • وضعیت مهریه در طلاق غیابی چگونه است؟
  • در چه صورتی حکم غیابی صادر می شود؟
  • آیا می توان به آن حکم اعتراض نمود؟
  • آیا امکان طلاق غیابی از طرف زوجه وجود دارد؟

در ادامه مطلب به مبحث طلاق غیابی و وضعیت مهریه در این طلاق می پردازیم.

در چه صورتی حکم غیابی صادر می شود؟


برای پاسخ به این سوال که در چه صورتی حکم غیابی صادر می شود؟ باید بیان داشت که هنگامی که دعوایی طرح می شود، و دادگاه برای شخص خوانده دعوی ابلاغیه جهت حضور در وقت تعیین شده، جهت حضور در دادگاه ارسال می کند. در صورتی که خوانده دعوی برای دفاع از خود در جلسه رسیدگی ، حضور نیابد، حال به دلیل اینکه ابلاغ به درستی انجام نشده است و یا اینکه خودش نخواسته که در دادگاه حضور پیدا کند، دادگاه اقدام به صدور حکم غیابی می نماید.

حال این شخصی که در غیاب او حکم صادر شده است، بیست روز از هنگام صدور رای مهلت دارد تا نسبت به رای غیابی واخواهی (اعتراض) نماید.

در صورتی که طلاق غیابی از طرف زوج باشد، تکلیف زوجه چه می شود؟


اگر مرد درخواست طلاق بدهد و خانم از جریان طلاق باخبر نشود، زیرا لزومی نیز برای با خبر ساختن او از طرف دادگاه وجود ندارد، دادگاه به طرفیت زوجه، تمام حق و حقوقات مالی او را لحاظ می کند تا خانم بتواند برای دریافت آن ها اقدام نماید. بنابراین تا زمانی که آقا از عهده تمام حق و حقوق خانم بر نیاید، حکم طلاق ثبت نمی شود.

اگر طلاق غیابی از طرف زوجه باشد، وضعیت مهریه به چه صورت است؟


در اینجا خانم دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه نموده است. در صورتی که خانم وکالت در طلاق (حق طلاق) از شوهر داشته باشد، می تواند اقدام به طلاق نماید و این طلاق غیابی محسوب نمی شود. اما در شرایطی که مرد به هر دلیلی در دادگاه حاضر نشود، در صورتی که ادله کافی برای برای جاری شدن طلاق برای قاضی وجود داشته باشد، می تواند حکم به طلاق دهد.

در اینجا دادگاه از اموال و دارایی مرد به میزان مهریه توقیف می نماید تا خانم بتواند مهریه خود را مطالبه نماید.

اگر زوج مدعی پرداخت مهریه یا بخشش مهریه توسط زوجه شود، باید چه کار کند؟


در صورتی که آقا به عنوان شخصی که محکوم به پرداخت مهریه شده است،ادعا نماید که قبلا مهریه را به طور کامل به خانم پرداخت کرده سات یا اینکه خانم مهریه خود را بخشیده و ابراء ذمه نموده است، باید ظرف بیست روز از صدور رای دادگاه، اقدام به واخواهی نماید.

طلاق غیابی چیست؟

طلاقی که در آن مرد از ابلاغیه مطلع نشده یا به هر دلیلی نخواهد در دادگاه حضور پیدا کند و دادگاه صدور به رای در غیاب او نماید.

آیا زوجه می تواند طلاق غیابی بگیرد؟

بله، در صورتی که خانم شرایط مندرج در قانون جهت طلاق گرفتن را داشته باشد و در دادگاه آن شرایط احراز شود، می تواند.

آیا طلاق از طریق حق طلاق نیز یک طلاق غیابی محسوب می شود؟

خیر، طلاق بوسیله ی داشتن حق طلاق، طلاق غیابی نیست.

نشر اکاذیب چیست و چه مجازاتی دارد؟

فهرست مطالبمفهوم نشر اکاذیب و مجازات آننشر اکاذیب چیست؟جرم نشر اکاذیبمجازات نشر اکاذیببار اثباتی جرم مفهوم نشر اکاذیب و...

دفاع مشروع چیست؟

فهرست مطالبمفهوم دفاع مشروع و شرایط آنشرایط دفاع مشروعپرداخت دیه در دفاع مشروع ممکن است تابحال در مواقع زیادی واژه دفاع مشروع...

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در مورد تمام جرایم روند رسیدگی به این شکل است که در ابتدا، موضوع در دادسرا توسط بازپرس رسیدگی میشود. به عبارتی بازپرس وظیفه دارد...

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.