ازدواج موقت و فرق آن با ازدواج دائم

توسط : آبان 5, 1399 0
ازدواج موقت

ازدواج موقت ، صیغه و فرق آن با ازدواج دائم

ازدواج موقت چیست؟

ازدواج موقت که تنها در اسلام و مذهب شیعه پذیرفته می باشد، عبارت است از؛ “عقد ازدواج میان زن و مرد با مهریه و زمان معلوم” که با پایان یافتن زمان آن ازدواج نیز پایان می یابد. به ازدواج موقت؛ صیغه، مُتعِه و یا نکاح منقطع نیز گفته می شود.

تفاوت ازدواج دائم و ازدواج موقت

  • در ازدواج دائم برخلاف ازدواج موقت “زمان” تعیین نمی شود.
  • نحوه فسخ نکاح در ازدواج دائم طلاق به صورت دادگاهی و محضری می باشد، ولی در ازدواج موقت؛ با پایان یافتن زمان، ازدواج منسوخ می گردد.
  • در ازدواج دائم مشخص کردن مهریه در زمان عقد واجب نیست، ولی در ازدواج موقت؛ عدم تعیین مهریه موجب باطل شدن صیغه عقد خواهد شد.
  • ازدواج موقت فقط در مذهب شیعه مورد تایید است و اهل سنت آن را حرام می دانند.
  • پرداخت نفقه در ازدواج دائم جزء وظایف مرد می باشد، ولی در ازدواج موقت تنها در صورت شرط ضمن عقد؛ مرد موظف به پرداخت نفقه خواهد بود.
  • مرد می تواند چهار زن را به صورت ازدواج دائم به همسری بگیرد، ولی در ازدواج موقت محدودیت وجود نداشته و مرد می تواند هر تعداد همسر که بخواهد به صورت موقت اختیار کند.

در چه مواردی ثبت ازدواج موقت الزامی است؟

معمولا ازدواج موقت به صورت غیر رسمی مابین زن و مرد صورت میگیرد و هیچگونه مدرک کتبی منوط بر جاری شدن عقد نیز وجود ندارد، که در اینصورت برای بسیاری موارد زوجین به مشکل خواهند خورد زیرا اثبات وجود محرمیت و مشروعیت بین زن و مرد بسیار دشوار خواهد بود. و عمده ترین این مشکلات بر سر فرزندان حاصل از اینگونه ازدواج ها می باشد، زمانی که مشروعیت رابطه زن و مرد به دادگاه اثبات نشود، نمی توانند برای فرزند خود شناسنامه تهیه کنند، همچنین اینگونه کودکان به دلیل نداشتن شناسنامه از گرفتن ارث و نفقه نیز محروم می مانند. حال گرچه بر ثبت ازدواج موقت اصرار میورزیم ولی قانون در سه مورد به ثبت رساندن این ازدواج را الزامی دانسته:

  • باردار شدن زوجه
  • توافق طرفین
  • شرط ضمن عقد

مهریه و نفقه در ازدواج موقت

در زمان خواندن صیغه عقد موقت؛ حتما باید میزان مهریه زن مشخص باشد. از زمان خوانده شدن صیغه تمامی مهریه به زن تعلق می گیرد و مرد موظف به پرداخت آن می باشد (حتی درصورت فوت یا بخشیدن مدت زمان صیغه). درصورتی که بین زن و شوهر نزدیکی صورت نگرفته و زن باکره باشد، یک دوم مهریه به وی تعلق می گیرد.

در ازدواج موقت نفقه به زن تعلق نمی گیرد، مگر اینکه پرداخت نفقه جزء شروط ضمن عقد باشد، در اینصورت نیز عدم پرداخت نفقه عمل مجرمانه نخواهد بود.

ارث در ازدواج موقت

زوجین در ازدواج موقت از یکدیگر ارث نمی برند، ولی در صورت ثبت رسمی و محضری ازدواج موقت؛ کودکان حاصل از این ازدواج، از ارث و نفقه و دیگر حقوق مالی خود برخوردار خواهند شد.

فرزند حاصل از ازدواج موقت

همانطور که گفته شد یکی از علل اصلی تاکید بر ثبت ازدواج موقت؛ بارداری زوجه است. زیرا گرفتن شناسنامه زن باید بتواند ثابت کند که فرزند متعلق به مرد است و فرزند نیز مشروع می باشد (در زمان تشکیل نطفه زن و مرد، شرعا زن و شوهر بوده اند. به عبارتی زن باید ازدواج موقت را به اثبات برساند) و این راه دردسرهای زیادی به همراه دارد.

اگر ثابت شود که بچه مشروع است؛ مرد موظف است برای فرزند خود شناسنامه گرفته و این فرزند از تمامی حقوق قانونی خود از جمله ارث برخوردار خواهد بود. در شرایطی اگر مرد حضور نداشته باشد، قانون این اجازه را به زن خواهد داد که به اسم خود برای بچه شناسنامه تهیه کند. گرچه این اجازه مستلزم این است که زن ثابت کند بچه مشروع است.

گروه حقوقی دادیاران بهترین وکیل طلاق در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

انحلال عقد موقت

در عقد موقت طلاق وجود ندارد و با پایان یافتن زمان، عقد باطل می شود. همچنین مرد می تواند پیش از پایان یافتن زمان، مدت صیغه را ببخشد و ازدواج را منحل کند. اگر یکی از طرفین فوت کند نیز، ازدواج منحل می گردد. زن تنها در صورتی می تواند مدت صیغه را ببخشد که این موضوع جزء شروط ضمن عقد ذکر شده باشد.

عده ازدواج موقت

مدت عده زن در ازدواج موقت، دو طهر پس از پایان مدت ازدواج می باشد. اگر شوهر فوت کند، مدت زمان عده زن چهار ماه و ده روز می باشد، اگر زوجه باردار باشد عده تا پایان بارداری، و اگر تا پایان بارداری کمتر از چهار ماه و ده روز باقی مانده باشد؛ مدت عده همان چهار ماه و ده روز می باشد. مدت عده ازدواج موقت در زنان یائسه 45 روز می باشد. زنانی که با شوهر خود نزدیکی نداشته اند ملزم به رعایت عده نیستند ولی عده فوت (چهار ماه و ده روز) در تمامی موارد یکسان بوده و زن موظف به رعایت آن می باشد.

 

 

اجرا گذاشتن مهریه و نحوه توقیف اموال

√سطح مطلب: عمومی در بسیاری از موارد بعد از وقوع عقد نکاح زوجه به هر دلیلی به فکر به اجرا گذاشتن مهریه خود می افتد اما این کار...

مفهوم تمکین و الزام به آن

تمکین به چه معناست؟ تمکین به طور کلی به دو نوع عام و خاص تقسیم می شود؛ تمکین خاص یعنی آن که زن با همسر خود به طور متعارف نزدیکی...

فریب در ازدواج و فسخ نکاح

فریب در ازدواج و فسخ نکاح به استناد آن فرض کنید آقایی به خواستگاری شما می آید و می گوید من دکتر متخصص هستم و شما هم به علت...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.