قبل از خرید ملک به این نکات توجه کنید

۲۶ دی, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
گروه وکلای دادیاران
به این مطلب امتیاز دهید

قبل از خرید ملک به این نکات توجه کنید!!


می خواهم خانه بخرم، چیکار کنم سرم کلاه نره؟ مهمترین نکات خرید ملک چیست؟

در خرید ملک و املاک و خانه، افراد همواره پول بسیاری هزینه می کنند. به همین دلیل همیشه ترس این را دارند که مبادا سرشان کلاه برود. همانطور که می دانید امروزه کلاهبرداری ها بسیار حرفه و دقیق صورت می گیرد. بنابراین اگر دقت نکنید ممکن است زمانی متوجه شودی که شخص ملک را علاوه بر شما به چند نفر دیگر فروخته است. یا اینکه شخص ملکی دیگری را به شما فروخته است و بعد هم فرار کرده است.

در ادامه مطلب نکات ضروری و مهمی را در خصوص خرید ملک بیان می کنیم که با استفاده از ان ها می توانید یک خرید مطمئن و راحت داشته باشید.

(۱) شناسایی فروشنده ی ملک مورد نظر


کسی که قصد خرید از او را دارید و ملک متعلق به اوست باید کاملا مورد شناسایی قرار بگیرد و اسناد هویتی او چک شود.

همچنین اگر شخصی تحت عنوان نمایندگی یا وکالت اقدام به فروش مال دیگری می نماید باید وکالتنامه را مشاهده نموده و ببینید که آیا فروش ملک در حوزه صلاحیت اوست یا خیر؟ آیا او صلاحیت دریافت پول از شما را دارد یا خیر؟ و اطلاعات موکل را با صاحب ملک تطبیق دهد.

اگر ملک از دسته املاکیست که مالکان آن را به ارث برده اند باید حتما تمام وراث رضایت به فروش ملک داشته باشند و همچنین مشخصات تمامی وراث با گواهی انحصار ورثه تطبیق داده شود.

حتما باید چک کنید که فرد مورد نظر ممنوع المعامله نباشد. برای اطلاع می توانید از دفاتر ثبت اسناد کشور یا اداره ی ثبت اسناد و املاک و یا معاونت قضائی دادستانی کل کشور استعلام بگیرید. ممنوع المعامله بودن شامل سه دسته از افراد می شود:

  • افراد محجور که شامل دیوانگان و کودکان و افراد غیر رشید است.
  • افرادی که در دادگاه محکوم هستند و توقیف اموال در مورد آن ها صورت گرفته است. این افراد حق انجام معامله در مورد ملک توقیف شده را تا پایان تعیین تکلیف در مورد آن، ندارند.
  • تاجر ورشکسته که حکم ورشکستگی او صادر شده است.

(۲) چک کردن سند مالکیت ملک مورد نظر


از آن جا که اسناد انواع مختلفی دارند، افراد برای اینکه معامله ای انجام بدهند باید بدانند که سند ملک مزبور از چه نوع اسنادی است. سپس متناسب با قوانین ثبتی سند مورد نظر، صحت سند را چک نمایند.

می توانید از طریق کد رهگیری ملک مورد نظر از سامانه دفتر اسناد و املاک، استعلام ملک مورد نظر را بگیرید.

همچنین باید اطلاعات مندرج در سند را با ملک مورد نظر تطبیق دهید. از لحاظ متراژ، امکانات، محل قرار گرفتن ملک، طبقه ، تعداد اتاق ها و…

پس از اینکه خود سند، صحیحی بود باید اطلاعات مندرج در سند را با اطلاعات مالک ملک (فروشنده) تطبیق دهید.

الزام به تنظیم سند رسمی ملک و نحوه در خواست آن

نحوه استعلام سند ملکی قبل از خرید

نحوه ثبت نام وام مسکن

 

(۳) بررسی رهن ملک، بازداشت ملک، اجاره ی ملک


ملکی که در رهن قرار دارد، قابل فروش نمی باشد. در نتیجه تا زمانی که فک رهن صورت نگرفته است، امکان فروش ملک و انتقال آن به دیگری وجود ندارد.

ملکی که در بازداشت باشد یعنی توسط قانون توقیف شده باشد، غیر قابل فروش است. به همین دلیل اگر معامله ای در مورد آن صورت بگیرد، باطل است و مالکیت به خریدار جدید منتقل نمی شود. حتی این اقدام بر اساس ماده ۶۶۳ قانون مجازات اسلامی، جرم است.

ملکی که در اجاره است، قابلیت خرید و فروش دارد اما حتما باید قبل از خرید ملک، اجاره نامه را چک کرده و مطالعه نمایید.

(۴) ذکر انشعابات ملک و پارکینگ و انباری


حتما تمام انشعابات ملک مثل آب، برق، گاز، خط تلفن ثابت و … را در قرارداد به طور دقیق ذکر نمایید. همچنین اگر ملک مزبور انباری و پارکینگ مشخصی دارد، حتما اطلاعات آن ها به طور دقیق در قرارداد ذکر شود.

(۵) دریافت مفاصای حساب از فروشنده ی ملک


مفاصا حساب به معنای آن بدهی هایی است که در مورد مالیات ملک مورد نظر و بدهی های معوقه ی آن وجود دارد. در واقع صاحب ملک باید این اطلاعات را در اختیار خریدار قرارددهد و در مورد آن ها توافق نمایند. همچنین خریدار می تواند از طریق اخذ استعلام از ادارات مرتبط، از صحت اطلاعات اطمینان حاصل نماید.

 

مشاوره حقوقی دادیاران

 

(۶) عدم پرداخت تمام وجه به فروشنده


تا زمانی که ملک را به طور کامل تحویل نگرفته اید و سند ثبتی آن به نام شما به درستی منتقل نشده است، کل مبلغ معامله را نپردازید!!

حتما مواعد پرداخت مبلغ و تحویل ملک را در قرارداد ذکر نمایید.

اگر چکی داده می شود حتما مواطب باشید که چک سرقتی نباشد. و حتما اطلاعات چک را در قرارداد ذکر کنید.

(۷) مشخص کردن شرایط فسخ معامله


در قرارداد خود تمام راه های فسخ و حق و حقوقات طرفین را به طور کامل ذکر نمایید و شرایط آن ها را نیز بنویسد. زیرا در اینصورت هم شخص به حقوق خود آگاه است و هم اینکه امکان اینکه افراد زیر حرف خود بزنند از بین می رود.

راه های فسخ معامله نیز شامل قائل شدن انواع خیارات برای طرفین یا یکی از آن هاست.

 

خیار تدلیس چیست؟

مفهوم خیار عیب چیست؟

تاخیر پرداخت ثمن و ضمانت اجرای آن

 

(۸) تنظیم قرارداد در یک بنگاه املاک معتبر و قابل اعتماد


حتما معامله ی خود را در یک بنگاه معاملاتی املاک که از طرف اتحادیه ی املاک مجوز دارد، انجام دهید. حتما مجوز کسب بنگاه را مشاهده کنید. زیرا اگر قرارداد خود را با شرایط قانونی تهیه نکنید، اعتبار قرارداد رسمی را نخواهد داشت.

(۹) انتقال سند


حتما سعی کنید جریان انتقال سند را از طریق دفتر خانه به طور کامل به اتمام برسانید.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل ملکی در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی

تحویل مبیع برخلاف شرایط مندرج در قرارداد

در عقد بیع اگر طرفین به تعهدات خود عمل ننمایند می توان مطابق قانون، نسبت به مطالبه ی خسارت و جبران ضرر وارده اقدام نمود. اگر...

سوءاستفاده از وکالت تام الاختیار، اقدام قانونی و پیشگیری

وکالت تام الاختیار نوعی از وکالت می باشد که وکیل برای امور مشخص شده نیاز به اجازه ی موکل ندارد و راسا می تواند اقدام نماید....

فروش ملک در رهن بانک؛ مجازات وعواقب

برای دریافت وام و تسهیلات بانک ها می بایست مالی را در رهن بانک قرار دهیم تا در صورت عدم پرداخت اقساط، بتواند طلب خود را با فروش...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.