اجرا گذاشتن مهریه و نحوه توقیف اموال

توسط : مرداد 23, 1400 0
وکیل طلاق در مشهد

√سطح مطلب: عمومی

در بسیاری از موارد بعد از وقوع عقد نکاح زوجه به هر دلیلی به فکر به اجرا گذاشتن مهریه خود می افتد اما این کار از چه طریق امکان پذیر است؟

در حال حاضر برای به اجرا گذاشتن مهریه لزوما باید قبل از تنظیم دادخواست و پیگیری از طریق دادگاه به اداره ثبت مراجعه کرد.  در این مقاله مراحل مطالبه مهریه را بررسی میکنیم. جهت مطالبه مهریه خود با بهترین وکیل مهریه در مشهد با شماره های داخل صفحه تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

فسخ نکاح به علت ناتوانی جنسی

فسخ نکاح به دلیل فریب در ازدواج

اجرا گذاشتن مهریه از طریق ثبت:

به این منظور ابتدا باید به دفتر خانه ایی که در آن عقد نکاح واقع شده مراجعه نمایید و برای مهریه خود درخواست صدور اجراییه کنید. این اجراییه برای هر مقدار از مهریه که شما بخواهید صادر خواهد شد. پس از آن باید با اجراییه به اداره ثبت اسناد و املاک قسمت اداره اجرای مهریه مراجعه کنید و درخواست توقیف اموال زوج را داشته باشد؛ در صورتی که مالی از همسرتان در اداره ثبت اسناد به ثبت رسیده باشد توقیف خواهد شد و پس از ارزیابی به مزایده گذاشته خواهد شد.

نکته : در این مورد برای زوج حق اعتراض وجود دارد. زوج می تواند با ارائه مدارکی ادعا کند که مال مذکور جزو مستثنیات دین است و آن را از توقیف خارج نماید. چنانچه بعد از گذشت دو ماه، مالی از زوج یافت نشود یا بعد از گذشت شش ماه این فرایند به نتیجه نرسد می توان از طریق مراجع قضایی اقدام نمود.

نکته: در این روش از به اجرا گذاشتن مهریه، دیگر ملاک 110 سکه نیست بلکه زوجه می تواند هر مقدار از مهریه را که بخواهد از طریق ثبت بگیرد.

اگر به دنبال وکیل متخصص در مشهد هستید با ما تماس بگیرید . وکیل طلاق در مشهد ، وکیل مهریه در مشهد ، وکیل نفقه
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

گرفتن مهریه از طرق ثبت در مورد عقد موقت:

اگر عقد موقت بر مبنای صیغه نامه عادی باشد و در دفاتر ازدواج به ثبت نرسیده باشد، زوجه برای گرفتن مهریه فقط می تواند از طریق دادگاه اقدام نماید اما اگر عقد موقت در دفاتر ازدواج به ثبت رسیده باشد می توان از طریق اداره ثبت نیز اقدام کرد.

وکیل مهریه در مشهد

مراحل طلاق توافقی

اجرا گذاشتن مهریه از طرق دادگاه:

برای این منظور ابتدا باید توجه کرد که ارزش مهریه چه مقدار است؟ چنانچه ارزش مهریه تا 2 میلیون ریال باشد موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد. اما چنانچه بیش از این مقدار باشد در صلاحیت دادگاه است.

در موردی که ارزش مهریه بیش از دو میلیون ریال باشد زوجه باید دادخواستی از طریق دفتر خدمات قضایی به ثبت برساند و بعد از تعیین وقت رسیدگی در موعد مزبور به دادگاه مراجعه نماید و در جلسات حاضر شود.

نکته: در دادگاه برای مهریه تا سقف 110 سکه می توان اقدام کرد.

تامین خواسته:

در مواقع اقدام برای مهریه چه از طریق ثبت چه دادگاه بهتر است که درخواست تامین خواسته را نیز بدهید تا از نقل و انتقال اموال زوج قبل از مطالبه مهریه و توقیف اموال جلوگیری کرده باشید.

با توجه به زمانبر بودن و مشکلات متعدد در هنگام گرفتن مهریه از جمله انتقال مالکیت اموال توسط زوج، بهتر است حتما این کار را به یک وکیل مجرب بسپارید یا از قبل با وی مشورت نمایید. جهت ارتباط با وکیل مهریه در مشهد با ما تماس بگیرید.

 

مفهوم تمکین و الزام به آن

تمکین به چه معناست؟ تمکین به طور کلی به دو نوع عام و خاص تقسیم می شود؛ تمکین خاص یعنی آن که زن با همسر خود به طور متعارف نزدیکی...

فریب در ازدواج و فسخ نکاح

فریب در ازدواج و فسخ نکاح به استناد آن فرض کنید آقایی به خواستگاری شما می آید و می گوید من دکتر متخصص هستم و شما هم به علت...

فسخ نکاح به علت ناتوانی جنسی مرد

فسخ نکاح در موردی که مرد توانایی برقراری رابطه جنسی ندارد. در قانون تعریف خاصی درباره ی فسخ نکاح نیامده است. اما بر طبق تعاریف...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.