فسخ نکاح به علت باکره نبودن خانم

توسط : آبان 3, 1400 0
فسخ نکاح به علت باکره نبودن خانم

فسخ نکاح به علت باکره نبودن خانم و نکات مرتبط با آن:

عقد نکاح دارای شرایط اساسی دیگر عقود است. به همین دلیل قواعد عمومی معاملات تاحدی که با طبیعت عقد نکاح سازگار باشد در آن اعمال میگردد. همانطور که در معاملات به دلیل جلوگیری کردن از ضرر طرفین ، قانون گذار برای زیان دیده ،حق فسخ قائل  شده است. در عقد نکاح نیز این حق فسخ وجود دارد. یکی از مواردی که باعث به وجود آمدن حق فسخ و برهم زدن عقد نکاح می شود باکره نبودن خانم و فریب دادن زوج از این طریق است.


ماهیت و شرایط وقوع فسخ:

فسخ نکاح یک طرفه است و تنها با اراده صاحبِ حق اتفاق می افتد. شخص فسخ کننده باید از سلامت عقلی برخوردار بوده و بالغ باشد. درمورد افراد  مجنون، فسخ بر عهده ولی یا قیم اوست.

طبق ماده 499 قانون  مدنی: (( فسخ به هر لفظ یا فعلی که دلالت برآن نماید حاصل میشود.))

نکته: برای فسخ نکاح نیازی به آگاهی طرف مقابل یا حتی رضایت او نیست .

فریب در ازدواج و فسخ نکاح

فسخ نکاح به علت ناتوانی جنسی مرد

 خیار تدلیس و تخلف از شرط صفت:

مطابق ماده 1128 ق.م: (( هرگاه در یکی از طرفین، صفت خاصی شرط شده باشد.  و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود. خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده باشد یا عقد متبایناً برآن واقع شده باشد))

در ماده فوق آمده است که اگر زن یا مرد صفتی را چه به صورت واضح در عقد یا در ضمن عقد در طرف مقابلِ خود شرط کنند. در صورت عدم وجود این شرط، حق فسخ برای او وجود دارد. یا اگر یکی از همسران تظاهر به داشتن صفتی کند که مورد نظر طرف مقابل است و او را به اشتباه بیندازد که این صفت را دارد. این مسئله مصداق فریبکاریست و هر زمان عدم وجود وصف مورد نظر برای طرف مقابل آشکار گردد ، او حق فسخ عقد را دارد.

فسخ به علت باکره نبودن خانم:

منظور از دختر باکره  دختریست که سابقه رابطه جنسی را به هیچ صورتی نداشته و پرده ی بکارت او سالم باشد. صرف باکره نبودن خانم ، از دلایل فسخ عقد نکاح نیست. اما اگراین مسئله در عقد بطور صریح ذکر شده باشد یا عقد برمبنای آن واقع شده باشد. و این صفت در خانم وجود نداشته باشد، مصداق فریبکاریست. مطابق ماده 1  قانون مسئولیت مدنی میتوان از شخص فریبکار، فقط خسارت یا ارش مطالبه نماید و عقد نکاح باقی بماند. یا اینکه می تواند  هم عقد نکاح را فسخ کند و هم مطالبه خسارت نماید.

ضمانت اجرای کیفری:

اگر هر یک از زن و شوهر طرف مقابل را به داشتن یک امر واهی از قبیل تحصیلات عالی، موقعیت شغلی عالی، تمکن مالی یا فریب بدهد. در صورتی که عقد نکاح بر مبنا و به خاطر شرط مزبور حاصل شود؛ فریب دهنده به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

نحوه شکایت و فسخ:

شکایت در مورد فریب در ازدواج بعد از اطلاع فرد فریب خورده به فوریت باید انجام شود. یعنی بعد از این که مثلا زوجه متوجه شد زوج، وی را فریب داده است. باید در مدت زمانی کوتاهی اقدام به طرح دعوا کند. قضاوت در مورد فوریت آن با مراجعه به عرف مشخص می گردد. بعد از آن که متوجه فریب خوردن شدید باید دادخواست فریب در ازدواج را به دادگاه خانواده تقدیم نمایید. و برای شکایت کیفری نیز دادسرای محل وقوع عقد نکاح، صالح به رسیدگی است. همچنین دادخواست فسخ نکاح را می توان به دادگاه محل اقامت خوانده تقدیم کرد.

استرداد هدایای دوران نامزدی

استرداد هدایای دوران نامزدی همانطور که همه میدانید و در عرف جامعه نیز امری بسیار رایج است، پیش از ازدواج بین زوجین نامزدی اتفاق...

مجازات ازدواج با زن شوهردار یا زنی که در عده ی دیگریست

مجازات ازدواج با زن شوهردار یا زنی که در عده ی دیگریست چیست؟ عقد ازدواج یکی از مهمترین عقودیست که به وفور در جامعه منعقد می شود....

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فردیست. انتخاب شریک زندگی نیز امر مهمی است که...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.