وضعیت مهریه بعد از فوت شوهر

۲۲ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
شرایط-دریافت-مهریه-بعد-از-فوت-شوهر
به این مطلب امتیاز دهید

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۳ دقیقه

آیا مهریه خانم بعد از فوت شوهر همچنان پا برجاست؟

چه میزان مهریه را خانم می تواند دریافت نماید؟

نحوه پرداخت مهریه بعد از فوت شوهر چگونه است؟

همانطور که می دانید یکی از حقوقی که بعد از ازدواج بر عهده ی مرد قرار می گیرد، مهریه خانم است. مهریه جزو حقوق مالی زن است که تا زمانی که پرداخت نشود، از بین نمی رود. مگر اینکه خود خانم مهریه اش را به همسرش ببخشد یا ابراء ذمه نماید.

اما در هر صورت اگر خانم مهریه اش را نبخشیده باشد، چه شوهرش زنده باشد و چه وفات یافته باشد، مهریه ی او به قوت خود باقی است و باید از دارایی مرد پرداخت گردد. در نتیجه وضعیت مهریه بعد از فوت شوهر همانند دوران حیات او خواهد بود.

نحوه پرداخت مهریه از ماترک شوهر


در صورتی که بعد از فوت شوهر، اموال و دارایی ای از او به جا باقی مانده باشد، خانم می تواند اقدام به دریافت مهریه ی خود نماید. مهریه از جمله دیون ممتاز است به این معنا که در صورتی که اموال کافی برای پرداخت همه ی دیون متوفی وجود داشته باشد، قبل از این که سایر بدهی های متوفی پرداخت گردد باید ابتدا مهریه خانم به عنوان دینی که بر گردن آقاست پرداخت شود.

برای این منظور خانم باید همان روال عادی دریافت مهریه را طی نماید. یعنی دادخواست دریافت مهریه را تهیه نموده و به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه نماید.

اما در صورتی که اموال به جا مانده از متوفی کفاف بدهی هایش را ندهد، و ما چند طلبکار و زن متوفی را داشته باشیم، در اینجا وضعیت مهریه بعد از فوت شوهر متفاوت خواهد بود. در اینجا هر کدام از این افراد که زودتر اقدام به دریافت طلب خود نمایند، می توانند طلب خود را زودتر وصول نمایند.

اگر شوهر متوفی ارثی به جا نگذاشته باشد، تکلیف مهریه چه می شود؟


در این جا باید بدانید که مهریه ای به خانم تعلق نمی گیرد چون از همسرش ارثی باقی نمانده است. وسایر افراد از جمله پدر شوهر یا فرزندان متوفی یا هر شخص دیگری وظیفه ای به پرداخت مهریه خانم ندارد.

شرایط عدم تعلق مهریه به زن

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

اگر مهریه وجه نقد باشد، بر اساس نرخ تورم چه زمانی محاسبه می شود؟


در صورتی ه مهریه به صورت وجه باشد باید بر اساس نرخ تورم در زمان فوت شوهر برآورد و پرداخت شود. مثلا اگر شوهر سه سال پیش فوت نموده باشد و الان خانم بخواهد مهریه اش را بگیرد، بر اساس نرخ تورم سه سال پیش، یعنی زمان فوت شوهرش، محاسبه می شود.

در صورتی که بین متوفی و زنش نزدیکی صورت نگرفته باشد، خانم مستحق دریافت چه مقدار از مهریه است؟

در صورتی که میان متوفی و زنش در ایام حیاتش نزدیکی صورت نگرفته باشد، خانم تنها می تواند نصف مهریه ی خود را دریافت نماید.

آیا وراث مسئول پرداخت مهریه همسر متوفی هستند؟

خیر، وراث مسئولیتی در قبال پرداخت مهریه همسر متوفی ندارند.

اگر بین متوفی و همسر نزدیکی صورت نگرفته باشد، میزان مهریه چقدر است؟

در اینجا خانم مستحق دریافت نصف مهریه است.

سن قانونی ازدواج دختر و پسر

فهرست مطالبسن قانونی ازدواجشرایط ازدواج زیر سن قانونیمجازات ازدواج زیر سن قانونی ازدواج یکی از مهمترین تصمیم های زندگی هر...

منع اشتغال زن توسط مرد

فهرست مطالب حق اشتغال زوجه:منع اشتغال زوجه توسط زوج امروزه در مقایسه با چند دهه اخیر خانم ها حضور پر رنگ تری در مشاغل و جامعه...

آیا ازدواج مجدد مرد جرم است؟

فهرست مطالبازدواج مجدد مرد متاهلشرایط مجاز ازدواج مجدد مرد در قانون:ازدواج مجدد مرد و مهریه همسر اولضمانت اجرا عدم ثبت ازدواج...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.